Fundacja z ciekawymi planami na jesień

Po półrocznej przerwie, spowodowanej koronawirusem, członkowie Fundacji Historycznej Przywracamy Pamięć odbyli pierwszoponiedziałkowe spotkanie. Głównym celem było omówienie planów na najbliższe kilka miesięcy.

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca spotykamy się, tak na luzie, bez protokołu, w gronie członków naszej Fundacji, którym akurat czas pozwala na przybycie, by porozmawiać o bieżących sprawach, nie tylko związanych z Fundacją. W codziennym zabieganiu, o wielu sprawach Fundacji rozmawiamy tylko telefonicznie, stąd pomysł takich co miesięcznych spotkań, by się zatrzymać i porozmawiać – wyjaśnia Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji i dodaje, że „Fundacyjne poniedziałki” odbywać się będą niezależnie od spotkań członków Fundacji przygotowywanych i zwoływanych przez Zarząd Fundacji.

Poniedziałkowe spotkanie, które tradycyjnie odbyło się w jednej z gnieźnieńskich restauracji, otworzył prezes Fundacji – Karol Soberski. Przedstawił najnowsze informacje związane z sztandarowa imprezą Fundacji, czyli II Festiwalem Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, która z października została przesunięta – ze względu na koronawirusa – na marzec 2021 roku.

Następnie podsumowano wakacyjne przedsięwzięcia Fundacji, w tym wyjazd do Uniejowa na 1. Przygodowo – Historyczny Festiwal Misja Skarb. Była też mowa o nawiązaniu współpracy z kilkoma organizacjami o profilu podobnym do Fundacji.

Nie zabrakło również informacji, że Fundacja jest koalicjantem – partnerem Centrum Kultury Scena to dziwna” w realizacji projektu pod nazwą „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą” w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej”. Polega na nakręceniu czterech dokumentalnych o osobach z powiatu gnieźnieńskiego zaangażowanych na różnych płaszczyznach w wojnę polsko-bolszewicką.

W drugiej części spotkanie omówiono plany na wrzesień i październik tego roku. W tym miesiącu m.in. 19 września o godz. 17.00, Fundacja organizuje spotkanie dlamiłośników historii, skarbów, tajemnic, sekretów i ciekawych historii z poszukiwaczami zagionionych dzieł sztuki i zabytków, Radosławem Hermanem, Piotrem Kucznirem i Marcinem Perlińskim, które odbędzie się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku. W trakcie spotkanie będzie można kupić książki autorstwa: Piotra Kucznira, Mariusz Borowiak, Krzysztof Drozdowski i Karola Soberskiego!

Następnie, 26 i 27 września Fundacja wyjeżdża na dwa dni do Bornego Sulinowa, miasta, którego przez blisko 50 lat nie było na mapach Polski, ponieważ znajdowała się tam baza Północnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej.

Z kolei w październiku, w planach jest wyjazd do Liskowa, gdzie działa zaprzyjaźniona z nami ekipa Stowarzyszenia Regionalna Grupa Historyczna – Schondorf. Ponadto 10 października członkowie Fundacji pożeganją tegoroczne lato.

W planach na kolejne tygodnie są też badania terenowe w powiecie gnieźnieńskim oraz – jeśli sytuacja z koronawirusem pozwoli – także spotkania autorskie z pisarzami.

(fh)
Fot. Michał Glanc, Szymon Raith