Zakończono zdjęcia do filmów dokumentalnych

Za nami ostatni ujęcia do filmów z serii „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą” realizowanych  w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Dzisiaj dokończone zdjęcia do filmu o pilocie Wiktorze Pniewskim oraz zrealizowano ujęcia do filmu o Tomasz Żółtkowski w kontekście udziału właścicieli ziemskich w wojnie polsko-bolszewickiej. Plenerami do zdjęć były: stacja kolejki wąskotorowej w Gnieźnie, pałace w Popowie Ignacewie, Zakrzewie i Niechanowie oraz tamtejszy cmentarz, gdzie spoczywa T. Żółtowski. Narratorem odcinków był Karol Soberski, pisarz, eksplorator, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i autor scenariusza.

Dzisiaj, w dniu emisji filmu „Śladami Edmunda Piechowiaka”, drugiego z serii czterech filmów dokumentalnych o osobach z powiatu gnieźnieńskiego zaangażowanych na różnych płaszczyznach w wojnę polsko-bolszewicką, dokończono zdjęcia do trzeciego filmu o pilocie Wiktorze Pniewski i ostatniej produkcji poświęconej postaci Tomasza Żółtowskiego.

Produkcja pod nazwą „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą” realizowana jest w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Projekt realizowany jest przez Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie przy współpracy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna i Towarzystwa Miłośników Gniezna.

Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza taka produkcja poświęcona postaciom wywodzącym się z Gniezna i okolic, biorącym udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Wiktor Pniewski
Czwartek zaczął się dla ekipy Centrum Kultury „eSTeDe” i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” wcześnie rano na stacji kolejki wąskotorowej w Gnieźnie, do końcowych zdjęć do filmu o pilocie Wiktorze Pniewskim.

Przypomnijmy, że W. Pniewski to powstaniec wielkopolski, uczestnik obrony Lwowa w 1919 r., weteran wojny polsko–bolszewickiej w 1920 r. oraz obu wojen światowych. Jego życie jest przebogate, ale do historii przeszedł wydarzeniami z 1918 r. Wówczas w czasie powstania wielkopolskiego, brał czynny udział w zdobyciu Stacji Lotniczej Ławica wraz z ponad 400 samolotami. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu. Na zdobytych samolotach 9 stycznia 1919 r. – w odwecie za zbombardowanie przez Niemców Ławicy – wraz z poznańską eskadrą zbombardował lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Była to pierwsza akcja bojowa w dziejach polskiego lotnictwa.

Tomasz Żółtowski
Następnie ekipa pojechała do pałacu w Popowie Ignacewie, stamtąd do parku przy pałacu w Zakrzewie a na koniec do pałacu w Niechanowie i na tamtejszy cmentarz. We wszystkich tych miejscach były kręcone zdjęcia do ostatniego z czterech filmów, poświęconego Tomaszowi Żółtowskiemu z Niechanowa.

Tomasz Żółtowski urodził się 18 stycznia 1897 roku w Niechanowie. Jego rodzicami byli Stanisław hr. Żółtowski herbu Ogończyk z Niechanowa oraz Maria Jadwiga księżna Sapieha-Kodeńska z Krasiczyna herbu Lis, siostra ks. arcybiskupa Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego. O czasach szkolnych młodego Tomasza wiadomo niewiele, z powodu braku źródeł, ale znając ogromne przywiązanie jego rodziców do nauki zapewne Tomasz przyjął bardzo staranną edukację. Z zachowanych pamiętników krewnych Tomasza wynika, że był człowiekiem poukładanym, dobrze zorganizowanym oraz miał opinię osoby dobrze poinformowanej jeśli chodzi o sprawy wielkopolskiego ziemiaństwa. W czasie I wojny światowej uniknął służby w armii niemieckiej. Później wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim, a w 1920 roku wraz z 15. Pułkiem Artylerii Polowej uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w trakcie której został odznaczony Krzyżem Walecznych.
Tomasz Żółtowski zmarł, po krótkiej chorobie, 29 stycznia 1935 roku w Nawojowej koło Nowego Sącza. Miał zaledwie 38 lat. Pochowany został przy kościele w Niechanowie.

Koniec zdjęć
Dzień dzisiejszy był ostatnim dniem zdjęciowym do czterech filmów do filmów z serii „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą” realizowanych w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Operatorem kamery, jak również drona z którego także robiono ujęcia filmowe, jest Maciej Braciszewski z Centrum Kultury „Scena to dziwna”, a nad całością produkcji czuwa Agnieszka Loba, także z eSTeDe. Autorem scenariuszy do wszystkich czterech filmów jest Karol Soberski.

Emisja filmu o pilocie Wiktorze Pniewskim odbędzie się 17 września, a Tomasz Żółtowskim i udziale ziemian w wojnie polsko-bolszewickiej – 24 września.

Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza taka produkcja poświęcona postaciom wywodzącym się z Gniezna i okolic, biorącym udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Projekt realizowany jest przez Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy współpracy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna i Towarzystwa Miłośników Gniezna.

Dziękujemy kierownictwu pałaców w Zakrzewie i Niechanowie za umożliwienie nakręcenie ujęć filmowych w tych miejscach.

(fh)
Fot. Aleksandra Soberska