Fundacja weźmie udział w akcji „Zapal znicz pamięci”

Za nami kolejne, tym razem październikowe spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w ramach „fundacyjnych poniedziałków”. Dzisiejsze spotkanie poświęcone było przede wszystkim wydarzeniom które czekają Fundację w październiku i listopadzie. Ale nie zabrakło też dyskusji o przyszłorocznym II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”.

Poniedziałkowe spotkanie, które tradycyjnie odbyło się w jednej z gnieźnieńskich restauracji, otworzył prezes Fundacji – Karol Soberski. Przedstawił najnowsze informacje związane m.in. z wyjazdem członków Fundacji na dwudniową wycieczkę do Bornego Sulinowa, czy też o zakończonym wspólnym projekcie Fundacji z Centrum Kultury „Scena to dziwna”, czyli w realizacji projektu pod nazwą „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą” w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej”. Projekt polegał na nakręceniu czterech dokumentalnych o osobach z powiatu gnieźnieńskiego zaangażowanych na różnych płaszczyznach w wojnę polsko-bolszewicką.

Następnie poruszono tematów kolejnych projektów, które Fundacja zamierza napisać jeszcze w tym roku oraz o listopadowym wyjeździe do Zamku Czocha na coroczną konferencję pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się kończy”.

Była też mowa o udziale członków Fundacji w akcji „Zapal znicz pamięci”. I tutaj uzgodniono wstępnie, że teren działania Fundacji zostanie podzielony na rejony i każda osoba z Fundacji będzie zapalała znicze w wyznaczonym terenie.

Poruszono też sprawę organizacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia spotkania świąteczno-noworocznego członków Fundacji, a także temat siedziby Fundacji.

Na spotkaniu nie zabrakło również dyskusji o przyszłorocznym II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu poinformował m.in. że z programu wypadło kilku prelegentów, ale w ich miejsce pojawili się nowi, równie ciekawi wykładowcy. Ponadto zaznaczył, że program Festiwalu będzie prawie że w całości utrzymany.

Na koniec omówiono także sprawę współpracy z kilkoma podmiotami z terenu powiatu gnieźnieńskiego.

(fh)
Fot. Michał Glanc