Plany Fundacji Historycznej na rok 2021

Weszliśmy w Nowy 2021 Rok, czas więc przedstawić plany Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na najbliższe dwanaście miesięcy. Wierzymy, że szczepienia na Covid-19 pozwolą wrócić do normalności po pandemii koronawirusa, a tym samym będziemy mogli realizować nasze plany. A mamy ich wiele…

Festiwal Historyczny i nie tylko
Głównym wydarzeniem, które Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” chce w 2021 roku zorganizować jest II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 19 do 22 marca ma się odbyć w Gnieźnie.

Niestety w roku 2020 – ze względu na pandemię – nie udało się zorganizować II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który miał się odbyć w marcu. Przełożyliśmy go na rok 2021 i wierzymy, że się odbędzie. Na Festiwal swoje przybycie zapowiada plejada znanych dziennikarzy, historyków, odkrywców, regionalistów, archeologów, podróżników, pisarzy i artystów! Jestem przekonany, że będzie to najciekawszy festiwal historyczny w Polsce!

Ale na 2021 roku planujmy też – jako Fundacja Historyczna i portal Pojezierze24.pl – też wiele innych wydarzeniach, czyli I Festiwal Podróżniczy „Za zakrętem” oraz imprezę pod nazwą „Weekend z dobrą książką” – gdzie będzie można spotkać pisarzy związanych z portalem Pojezierze24.pl, gdzie będą ciekawe dyskusje, prelekcje, panele, wystawy i targi! Ale będzie też wielu znanych gości-pisarzy (i nie tylko) z całej Polski!

Eksploracja

Na rok 2021 zaplanowaliśmy również kilka akcji eksploratorskich. Są one związane z kilkoma akwenami w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim, a dotyczą okresu II wojny światowej. Tutaj do współpracy zaprosimy naszych Przyjaciół z Wrocławia, Brodnicy i Ostrowa Wielkopolskiego.

Nie wykluczamy także inauguracji projektu historyczno-eksploratorskiego w jednej z gmin na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, projektu który będzie miał wymiar kilkuletni.

Wycieczki
Fundacja Historyczna to także wyprawy w teren i wycieczki do ciekawych miejsc w Polsce. W ostatnich latach zwiedzaliśmy m.in. Międzyrzecki Rejon Umocniony czy Borne Sulinowo. Gdzie planujemy pojechać w tym roku? Członkowie Fundacji mówią o Szczecinie i jego sekretach, o pięknym Podlasiu, ale pojawiają się też pomysły o wyjeździe na Hel, czy szlakiem tajemnic Dolnego Śląska.

Podobnie jak w latach ubiegłych, planujemy też wypady w najbliższą okolice, by podziwiać naszą „małą Ojczyznę”. Pierwsza taka lokalna wyprawa już 6 stycznia.

Premiery książek, spotkania autorskie
Rok 2021 to też – jeśli okoliczności na to pozwolą – premiery dwóch książek mojego autorstwa, książek wydanych pod patronatem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, Mijający rok i pandemia, nie pozwoliła mi wydać żadnej książki. Po raz pierwszy od 2016 roku. Przez te cztery lata napisałem książki związane z historią pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk („Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica” i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”).

Wierzę, że w 2021 roku nadrobię te zaległości i wydam dwie kolejne książki: „Bankierzy Tajemnic” (trzecia część o losach braci Saskowskich) oraz „Marian Haber – zagadkowy kolekcjoner dzieł sztuki”. Jedną z nich chce wydać przed wakacjami, a drugą jesienią tego roku. Premiery obu książek odbędą się w pałacu w Czerniejewie.

Nie możemy także wykluczyć, że Fundacja będzie organizatorem kilku spotkań z ciekawymi pisarzami.

Stała siedziba Fundacji
I co najważniejsze – prowadzimy rozmowy na temat stałej siedziby Fundacji Historycznej. Jeśli wszystko się ułoży, to już wkrótce będziemy się spotykali z naszymi sympatykami. I w naszej siedzibie planujemy organizować m.in. warsztaty dziennikarskie, warsztaty eksploratorskie, wystawy fotograficzne i wiele innych projektów.
W tym roku Fundacja, podobnie jak w latach poprzednich, włączy się w akcję „Zapal znicz pamięci” a także zaangażuje się w ufundowanie przynajmniej dwóch tablic pamiątkowych ku czci osób zasłużonych dla naszego regionu.

W 2021 roku przedstawiciele Fundacji planują również wziąć udział w kilku ogólnopolskich spotkaniach miłośników historii, jeśli oczywiście te spotkania dojdą do skutku.

Zapowiada się bardzo bogaty rok!

Osoby chcące wstąpić w szeregi naszej Fundacji – serdecznie zapraszamy! Więcej szczegółów tutaj

Karol Soberski