„Historyczne Konfrontacje” – spotkanie w Gnieźnie

Spotkania z pisarzami książek historycznych, dyskusje o historii z historykami, archeologami i eksploratorami, warsztaty dla dzieci, wystawa oraz kiermasz książek i rękodzieła – to wszystko składa się na pierwszą edycję „Historycznych Konfrontacji”, które od 4 do 6 czerwca 2021 r. odbędą się w Centrum Kultury eSTeDe przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie. Organizatorami trzydniowego wydarzenia są: Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Ideą „Historycznych Konfrontacji” jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii. Tematy poruszane podczas gnieźnieńskiego spotkania dotyczyć będą wydarzeń począwszy od wieku XV, a skończywszy na wieku XXI! Nie zabraknie też dyskusji o historii z historykami, archeologami i eksploratorami.

W trakcie trzydniowego wydarzenia będzie też możliwość nabycia książek historycznych i uzyskanie autografów od obecnych w Gnieźnie pisarzy. Kiermaszowi książek towarzyszyć będzie również kiermasz rękodzieła!

Jako, że na takie imprezy często przyjeżdżają rodzice z dziećmi, to dla najmłodszych przewidziane są również warsztaty. Ale to nie wszystko co przewidzieli organizatorzy!

Program spotkania
„Historyczne Konfrontacje” rozpoczną się w piątek, 4 czerwca o godz. 17.00. W tym dniu przewidziano trzy prelekcje, ale odbywać się już będzie kiermasz oraz warsztaty.
Z kolei w sobotę wykłady rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godz. 16.00. Podsumowanie wydarzenia będzie panel dyskusyjny o historii, jej zagadkach i tajemnicach, który rozpocznie się o godz. 17.00.
Z kolei na niedzielę organizatorzy przewidzieli – start o godz. 10.00 sprzed Centrum Kultury eSTeDe – zwiedzanie Gniezna. Przewodnikiem będzie Rafał Jurke.

Szczegółowy program podamy na przełomie kwietnia i maja.

Organizatorzy
Pomysłodawcą „Historycznych Konfrontacji” jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Organizatorami wydarzenia są natomiast: Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Prelegenci
W gronie zaproszonych prelegentów znaleźli się:

  • Karol Soberski – dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
  • Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History. Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat.
  • Jarosław Małecki – przygodę z historią rozpoczął w Malborku. W Muzeum Zamkowym w Malborku przez 13 lat pracował jako strażnik zamkowy, a więc przejrzał krzyżacką warownię bardzo dokładne, od piwnic po dachy (2002-2014). W roku 2003, po zakończeniu kursu przewodnickiego uzyskał uprawnienia do oprowadzania turystów i nie tylko po zamku. Jedną z wielu jego pasji to historia Zakonu Krzyżackiego i architektury obronnej, szczególnie zamków: komturskich, wójtowskich, prokuratorskich czy komornickich oraz zagadnienia związane z bitwą pod Grunwaldem. W roku 2009 ukończył Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z tytułem magistra (dodatkowo pedagogika, muzealnictwo). W roku 2004 został prezesem koła przewodnickiego w Malborku „Komturia”. W roku 2014 zmienił zatrudnienie i nowym miejscem pracy jest Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem, gdzie jest odpowiedzialny za edukację i ruch turystyczny oraz za przygotowanie wydarzeń organizowanych i współorganizowanych przez Muzeum (Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu, Bieg Wilczym Tropem, badania archeologiczne pól Grunwaldu, Mistrzostwa Europy w Łucznictwie Konnym, Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, Noc Muzeów, Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich Jesień Średniowiecza itp.). Od roku 2019 jest kierownikiem działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
  • Piotr Kucznir – dziennikarz (współpracownik portalu Pojezierze24.pl), pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu. W 2016 roku  ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek. Obecnie w przygotowaniu kolejna jego książka.
  • Mariusz Borowiak –  urodzony w Gnieźnie, pisarz, dziennikarz-publicysta, marynista; autor blisko 100 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Współpracuje z magazynami: „Morze, Statki i Okręty”, „Wojsko i Technika Historia”, „Polska Zbrojna Historia” i portalem Pojezierze24.pl. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe w Cielimowie k. Gniezna. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych)
  • Radosław Herman – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych, felietonista portalu Pojezierze24.pl. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.
  • Krzysztof Krzyżanowski – prawnik z wykształcenia po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim, niezależny dziennikarz (współpracownik portalu Pojezierze24.pl), eksplorator i badacz historii. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku.
  • Krzysztof Drozdowski – historyk, społecznik, działacz na rzecz podniesienia świadomości historycznej w Bydgoszczy i regionie. Dziennikarz, współpracownik portalu Pojezierze24.pl. Członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Doprowadził do wznowienia przez IPN śledztwa w sprawie fordońskiej Doliny Śmierci. Jest autorem publikacji: „Bitwa o Bydgoszcz 1945”, „Bydgoszcz wita Armię”, „Graudenz 1945 – ostatnie tchnienie”, „Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945”. „Z lotu ptaka. Bydgoszcz na fotografii lotniczej w latach 1911-1945”, „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”, „Wojenne sekrety Bydgoszczy”, „Pomorskie tajemnice nazistów”, „Zrzucić kajdany. Bydgoszcz w styczniu 1920 roku”. Odnalazł i opracował wspomnienia gen. Jana Chmurowicza – Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza oraz por. Wacława Jałowika – „Wacław Jałowik, W piekle wojny na trzech kontynentach”. Ponadto opublikował ponad 40 artykułów naukowych i popularnonaukowych.
  • Dr Robert J. Kudelski  – badacz i autor publikacji poświęconych eksploracji oraz stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki. Współautor książek: „Tajemnica Riese. Na tropach największej kwatery Hitlera” (2002, 2009 – wydanie II), „Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic” (2003), „Złoto generałów. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy” (2005, 2009 wydanie II) i „Wojenne sekrety Lubiąża” (2010). Autor książek: „Tajemnice nazistowskiej grabieży polskich zbiorów sztuki” (2004), „Zaginiony konwój SS” (2007), „Merkers – skarbiec III Rzeszy” (2011), „Zrabowane skarby” (2012), „Zaginiony Rafael. Kulisy największej kradzieży nazistów” (2014), „Złoto Wrocławia” (2019). W 2020 r. ukazała się jego kolejna książka pt. „Ostatni transport złota III Rzeszy”.
  • Rafał Jurke – kulturoznawca, licencjonowany przewodnik turystyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Współinicjator opracowania autorskich tras turystycznych po Gnieźnie m.in. trasy pt. Kryminalne Gniezno. Autor wystawy poświęconej okupacyjnym realiom w trakcie II wojny światowej w Gnieźnie. Pomysłodawca i twórca internetowej wyszukiwarki grobów zagrożonych likwidacją i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. Autor książki „Kryminalne Gniezno”.

Prowadzącą
Prowadzącą „Historyczne Konfrontacje” będzie Agnieszka Ziebarth, absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim. Studiowała Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Bibliotekarka i miłośniczka literatury. Rzecznik prasowy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Dziennikarka współpracująca z portalem Pojezierze24.pl.

Prowadziła spotkania autorskie m.in. z Joanną Opiat-Bojarską, Agnieszką Lingas-Łoniewską, Anną Łaciną, Robertem Małeckim, Alkiem Rogozińskim, Ryszardem Ćwirlejem, Karolem Soberskim i Przemkiem Semczukiem. Autorka projektu „Polski kryminał jest sexy”. W rozmowach o książkach wnikliwa obserwatorka z talentem do zadawania kontrowersyjnych pytań. Będzie jedną z prowadzących prelekcje w trakcie II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w lipcu 2021 roku odbędzie się w Gnieźnie.

Wystawa
W trakcie „Historycznych Konfrontacji” będzie można także obejrzeć wystawę niepokazywanych wcześniej zdjęć autorstwa Jerzego Andrzejewskiego pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego. Na wystawie będzie można zobaczyć najważniejsze świątynie powstałe od połowy X do początków XVI wieku, na które składać się będą najwyższej klasy fotografie, autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, przedstawiające całe budowle oraz ich detale (m.in. sklepienia, portale, maswerki, dekoracje rzeźbiarskie). Wystawa będzie bardzo pomocna w zrozumieniu formy architektonicznej, a przez to w dotarciu do piękna starych kościołów.

Jerzy Andrzejewski – jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego). W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kiermasz książek i rękodzieła
Podczas „Historycznych Konfrontacji” odbędzie się kiermasz książek i kiermasz rękodzieła. Dlatego już dzisiaj organizatorzy zwracają się z prośbą do księgarń, hurtowni książek, indywidualnych pisarzy czy też organizacji pozarządowych, placówek muzealnych lub samorządów, a także do artystów ludowych, malarzy, twórców sztuki ludowej, rzeźbiarzy czy też organizacji zajmujących się rękodziełem – którzy chcieliby wystawić swoje stoisko podczas „Historycznych Konfrontacji” o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504 (wówczas podamy warunki wystawienia stoiska).
Koszt stoiska:
– jeden dzień – 100 zł brutto
– dwa dni – 150 zł brutto

Zgłoszenia przyjmuje tylko do 31 maja 2021 r.

Więcej szczegółów związanych z „Historycznymi Konfrontacjami” przedstawimy już wkrótce.

(fh)