„Takie wydarzenia promują powiat gnieźnieński”

„Historyczne Konfrontacje”, które od 4 do 6 czerwca odbywać się będą w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie były tematem dzisiejszej konferencji prasowej w której wziął udział Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński i Ewa Przybylska, dyrektor Centrum Kultury eSTeDe. O programie „Historycznych Konfrontacji” mówili także: Agnieszka Loba z CK eSTeDe i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Uczestników konferencji przedstawiła Ewa Przybylska, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna”, która zapowiedziała, że eSTeDe powraca, po okresie pandemii, do normalnego funkcjonowania i organizowania dużych wydarzeń. Jednym z pierwszych będą „Historyczne Konfrontacje”.

– Z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” znamy się od wielu lat, jesteśmy po imieniu i cieszę się, że po raz kolejny organizujemy wspólne przedsięwzięcie – mówi starosta Piotr Gruszczyński. – Pomysł tego wydarzenia wyszedł od Karola i jego Fundacji, i wspólnie chcemy mieszkańców powiatu zaprosić na to przedsięwzięcie. „Historyczne Konfrontacje” to idealne miejsce dla wszystkich, którzy się interesują historią. My poprzez takie wydarzenia chcemy promować to, co leży nam na sercu, czyli powiat gnieźnieński i Wielkopolskę – dodaje.

Dalej głos zabrał Karol Soberski, który przedstawił założenia „Historycznych Konfrontacji”. – Ideą „Historycznych Konfrontacji” jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii. Tematy poruszane podczas gnieźnieńskiego spotkania dotyczyć będą wydarzeń począwszy od wieku XV, a skończywszy na wieku XXI! Nie zabraknie też dyskusji o historii z historykami, archeologami i eksploratorami – podkreśla K. Soberski.

Wejściówka na dwa dni to koszt 20 zł od osoby. Można ją nabyć poprzez internet pisząc na maila: biuro@fundacjahistoryczna.pl lub na miejscu w dniach odbywania się „Historycznych Konfrontacji”

K. Soberski przedstawił też prelegentów, którzy zawitają do Gniezna. – Do naszego miasta przyjadą znani, cenieni i lubiani pisarze oraz twórcy filmowi. Są to: Jacek Podemski, Jarosław Malecki, Agnieszka Łabuz, Piotr Kucznir, Mariusz Borowiak, Radosław Herman, Krzysztof Krzyżanowski, Krzysztof Drozdowski, Jan Nowicki i Rafał Jurke. Całość dwudniowych prelekcji poprowadzi Agnieszka Ziebarth, bibliotekarka i miłośniczka literatury – mówi K. Soberski.

„Architektura romańska i gotycka w Europie”
Prezes Fundacji zaznaczył również, że oprócz prelekcji, będzie także wystawa fotograficzna Jerzego Andrzejewskiego pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie”. Na wystawie będzie można zobaczyć najważniejsze świątynie powstałe od połowy X do początków XVI wieku, na które składać się będą najwyższej klasy fotografie, autorstwa Jerzego Andrzejewskiego, przedstawiające całe budowle oraz ich detale (m.in. sklepienia, portale, maswerki, dekoracje rzeźbiarskie). Wystawa będzie bardzo pomocna w zrozumieniu formy architektonicznej, a przez to w dotarciu do piękna starych kościołów.

Atrakcją będzie fakt, że w piątek, 4 czerwca o godz. 17.30, a w sobotę, 5 czerwca o godz. 11.30 i 14.30 – po wystawie będzie oprowadzał jej autor!

Wsparcie dla branży turystycznej i Kongres Turystyki Regionalnej
Na koniec swojej wypowiedzi K. Soberski podkreśli, że „Historyczne Konfrontacje”, jak i lipcowy II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” są organizowane także po to, by pomóc branży hotelarskiej i restauratorskiej. – Do Gniezna w czerwcu, potem w lipcu zapraszamy znanych, lubianych i cenionych prelegentów za którymi przyjadą turyści i wypełnią hotele oraz restauracje. I zostawią przez kilka dni trochę pieniędzy w Gnieźnie – dodaje K. Soberski.

K. Soberski ujawnił też, że oba wspomniane wydarzenia to krok do zorganizowania pod auspicjami pana starosty, w grudniu lub styczniu Kongresu Turystyki Regionalnej, na który zaproszeni zostaliby przedstawiciele szeroko pojętej branży turystyczną z naszego regionu i zaproponowali pomysły na rozwój (po pandemii) turystyki w naszym powiecie i w tej części Wielkopolski oraz Kujaw. Szczegóły tego przedsięwzięcia przekazane zostaną w późniejszym czasie.

Warsztaty, stoiska, catering

– W trakcie dwudniowego wydarzenia będzie też możliwość nabycia książek historycznych i uzyskanie autografów od obecnych w Gnieźnie pisarzy. Kiermaszowi książek towarzyszyć będzie również kiermasz rękodzieła – poinformowała Agnieszka Loba z Centrum Kultury eSTeDe.

A. Loba podkreśliła także, że na takie imprezy często przyjeżdżają rodzice z dziećmi i dla tych najmłodszych przygotowane zostaną warsztaty, które poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy. Będą się one odbywać w Ogrodzie Wyobraźni. Tam też będzie letnia kawiarenka.

Pomysłodawcą „Historycznych Konfrontacji” jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Organizatorami wydarzenia są natomiast: Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

(fh)