Fundacja z kolejnymi ciekawymi projektami!

Po raz kolejny w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie spotkali się członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Głównym tematem były warsztaty fotografii cyfrowej, wyjazd na Zamek Czocha oraz przygotowania do akcji „Zapal znicz pamięci”. Omówiono jeszcze kilka innych ciekawych projektów historyczno-literacko-eksploracyjnych, którą Fundacja planuje.

W zebraniu wzięli udział ci członkowie Fundacji, którzy mogli akurat przybyć. Na początku spotkania Karol Soberski, prezes Fundacji, podziękował za wzięcie udziału w akcji porządkowania grobowca Franciszka Saskowskiego w Popowie Ignacewie, która odbyła się w sobotę, 25 września.

Następnie była mowa o warsztatach fotografii cyfrowej, które poprowadzi Jerzy Andrzejewski. Pierwsze, organizacyjne spotkanie odbędzie się w piątek, 15 października o godz. 18.00 w Pracowni Fotograficznej J. Andrzejewskiego w Gnieźnie. – W trakcie spotkania uczestnicy zostaną zapoznani z programem warsztatów oraz dowiedzą się o podstawach fotografii – zaznacza K. Soberski.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie wyjazdu na listopadową konferencję pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy…” organizowaną przez Piotra Kucznira i jego żonę Agnieszką w Zamku Czocha. Ostatecznie w wydarzeniu weźmie udział 10 osób z Fundacji Historycznej. Jednym z prelegentów spotkania na Zamku Czocha będzie K. Soberski. Oprócz niego prelekcję wygłoszą m.in. Piotr Kucznir, Agnieszka Łabuz, Jacek Podemski, Krzysztof Krzyżanowski, Maciej Bartków, Andrzej Daczkowski, Jakub Pomezański i kilka innych osób.

Członkowie Fundacji podjęli też decyzję o wzięciu udziału w tegorocznej akcji „Zapal znicz pamięci”. W tym celu 25 października każdy otrzyma pakiet zniczy i przedstawi rejon gdzie będzie zapalał znicze upamiętniające naszych bohaterów.

W trakcie dyskusji, Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji zaproponował, by na kolejnym spotkaniu omówić temat planowanych przez Fundację wystaw oraz dyskusji o „białych krukach”. Zapowiada się bardzo ciekawa dyskusja. Omówiono jeszcze kilka ciekawych projektów historyczno-literacko-eksploracyjnych, ale na razie nie będziemy ujawniać szczegółów!

Na koniec K. Soberski poinformował, że w środę, 13 października o godz. 12.00 w Popowie Ignacewie odbędzie się pogrzeb Antoniego i Heleny Saskowskich. Ich prochy zostaną złożone do grobowca, który Fundacja uporządkowała.

Prezes Fundacji zaprosił też na przedpremierę książki pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, która odbędzie się w niedzielę, 17 października o godz. 14.00 na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu.

Kolejne spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” jeszcze w październiku. Chętnych chcących przystąpić do naszej organizacji zapraszamy do kontaktu przez e-maila: fundacjahistoryczna@post.pl.

Aleksandra Soberska
Fot. A. Soberska