„Zagadkowy Kolekcjoner” zdobył Zamek Czocha

Na Zamku Czocha – w jednym z najbardziej tajemniczych, a jednocześnie najbardziej znanych zamków w Polsce – zakończyła się kolejna edycja konferencji pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy…”. W jej ramach odbyło się kilkanaście prelekcji związanych z historią Polski (ale nie tylko). W gronie prelegentów znalazł się także Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. Wygłosił on prelekcją na tema swojej nowej książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

„Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy” – bo taką nazwę nosi konferencja popularno-naukowa w Zamku Czocha, to coroczne (w 2020 r. nie odbyło się ze względu na pandemię) spotkanie miłośników historii z pisarzami, dziennikarzami, badaczami tajemnic przeszłości czy poszukiwaczami skarbów. Jest to jedno z najważniejszych tego typu spotkań w Polsce.

W tym roku organizatorzy wydarzenia – Agnieszka Łabuz i Piotr Kucznir – zaprosili kilkunastu historyków, regionalistów, eksploratorów i pisarzy na dwudniowe spotkanie, które odbyło się 20 i 21 listopada.

W gronie zaproszonych znalazł się także Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. Wygłosił on prelekcją na tema swojej nowej książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Oprócz K. Soberskiego prelegentami byli m.in. Maciej Bartków (temat: „Skarby Inków w Niedzicy. Prawda czy mistyfikacja?!”), Bogdan Rosicki („Maskowanie na zamku Książ”), Marek Grajek („Szyfry sowieckie – zapomniana przygoda polskiego Biura Szyfrów”), Agnieszka Łabuz, Piotr Kucznir („Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu”), Piotr Maszkowski („Nietypowe poszukiwania, nietypowe skarby. Czy można czymś zaskoczyć?”), Krzysztof Kaszuba („Ostatni rejs U-boota U-570 pod dowództwem strzegomianina. Rejs, który zmienił świat!”), Jacek Podemski („MRU – historie powojenne”) czy Krzysztof Krzyżanowski („Emanuel i inne zagadki Złotego Stoku”).

„Zagadkowy Kolekcjoner”

W sobotę prelekcję wygłosił Karol Soberski, który opowiedział o swojej nowej książce pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. 45-minutowa prelekcja wzbudziła ogromne zainteresowanie postacią Mariana Habera i jego wielkimi zbiorami.

– Na wzmianki o Marianie Haberze po raz pierwszy natrafiłem w 2012 r., gdy pracowałem nad książką „Skarb Dziedzica”. Jest to fascynujący zapis dziejów Franciszka Saskowskiego, przedwojennego dziedzica majątku Popowo Ignacewo, które znajduje się niedaleko Mieleszyna w Wielkopolsce. Wówczas natknąłem się na Mariana Habera, właściciela Kołdrąbia, leżącego 8 km od Popowa Ignacewa (do 1936 r. oba majątki należały do parafii w Kołdrąbiu). Okazało się, że panowie byli serdecznymi przyjaciółmi. Jednak informacji o Haberze było wówczas zdecydowanie niewiele – rozpoczął prelekcję K. Soberski.

Dalej autor podkreśla, że książka powstała na bazie unikatowych dokumentów, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które odnalazł w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów. Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.

– Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami – podkreśla K. Soberski. – Książka to spotkanie z niezwykłym człowiekiem, którego życie to idealny scenariusz na film sensacyjno-kryminalny z romansami w tle i ze światem, którego już nie ma, światem, który zakończył się w 1939 r. Książka to spotkanie z „ostatnim Mohikaninem dawnych czasów i tradycji”, jak określono Mariana Habera w jednym z listów – dodaje.

Po prelekcji chętni mogli nabyć nową książkę, jak i wcześniejsze oraz zdobyć dedykację od autora. Nie obyło się również bez rozmów kuluarowych w trakcie których, już indywidualnie, uczestnicy konferencji rozmawiali z K. Soberskim na temat osoby Mariana Habera, jego życia, działalności i oczywiście kolekcji.

Rozmowy kuluarowe i nowe kontakty…
„Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy…” to oprócz ciekawych prelekcji, także możliwość wymiany doświadczeń w tematach poszukiwawczych i nawiązywanie nowych kontaktów. Tego też nie zabrakło w tym roku. W trakcie ożywionych dyskusji kuluarowych była mowa m.in. o wspólnych projektach badawczych, nowych książkach, czy planowanych wydarzeniach historyczno-literacko-eksploratorskich.

O efektach tych rozmów i planowanych wydarzeniach poinformujemy niebawem.

A już wkrótce obszerny reportaż z trzydniowego pobytu członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na konferencji na Zamku Czocha.

Fotorelacja z wyjazdu do obejrzenia tutaj

Michał Glanc/Włodzimierz Biront