Pamięć o Pawle Występskim nie zaginie…

Pawła nie ma z nami już prawie 9 lat. Odszedł nagle wędrować po „niebiańskich szlakach” 24 lutego 2013 roku. Dla mnie był to szok i strata niezwykłego człowieka, który chciał i mógł jeszcze wnieść wiele w rozwój lokalnej turystyki. Pozostały tylko plany, wspomnienia… I pamięć o Pawle, bo o takich osobach należy pamiętać…. Dlatego zdecydowałem wówczas, że jak tylko zdrowie i czas mi pozwolą, to będę co roku organizował rajd ku pamięci Pawła. W tym roku była już szósta edycja tego przedsięwzięcia.

Mimo padającego śniegu, minusowej temperatury i mroźnego wiatru, blisko 30 miłośnikom historii oraz pieszych wędrówek wzięło udział w czwartek, 6 stycznia 2022 r. w VI Rajdzie Pieszym im. Pawła Występskiego, którego organizatorem była moja Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Powędrowaliśmy po malowniczym Mielnie, wzdłuż jeziora o tej samej nazwie, przez lasy Nadleśnictwa Gniezna, po miejscach gdzie tworzyła się historia tego regionu i po terenach na których dzisiaj żyją wilki… Na koniec czekał na wszystkich grill i pyszna zupa grochówka.

W szóstym Rajdzie wzięli udział turyści m.in. z Gniezna, Poznania, Rogowa, Kiszkowa, Kłecka, Cielimowa, Żydowa, Modliszewka oraz spod Łodzi.

Ku pamięci – dąb „Paweł”

Ale rajd nie jest jedynym dowodem naszej pamięci o Pawle. Trwałym upamiętnieniem Pawła jest 150-letni dąb „Paweł” rosnący na przepięknym uroczysku w „Bieszczadach Kłeckich”, który otrzymał to imię w 2013 roku podczas specjalnej uroczystości z udziałem burmistrza gminy Kłecko i wójta gminy Kiszkowo oraz blisko 120 uczestników I Rajdu Pieszego upamiętniającego Pawła Występskiego (rajd pieszy im. P. Występskiego organizowany jest co roku).

W akcie erekcyjnym, który został zakopany niedaleko dębu, możemy przeczytać m.in.
W imię Boga wiecznego. Amen. Działo się w królewskim powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko, w niedzielę 22. września Roku Pańskiego 2013. (…) Na wieczne świadectwo przyjaźni, jaką darzymy śp. Pawła Występskiego, który 24 lutego 2013 roku odszedł przemierzać niebiańskie szlaki, niestrudzonego propagatora krajoznawstwa, turystyki, pieszych wędrówek, wielokrotnie samotnie przemierzającego szlaki po których później oprowadzał miłośników turystyki, wielkiego miłośnika historii regionu, akt ten ustanawiamy. Ponieważ częściej uchodzi z pamięci ludzi to, co nie jest potwierdzone pismem lub dobrym świadectwem, z tej przyczyny my, członkowie, miłośnicy turystyki i historii, działającego w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach, wszystkim chcemy uczynić wiadomym, że prastary dąb rosnący od ponad stu lat na terenie Bieszczad Kłeckich, na pograniczu gminy Kłecko i Kiszkowo, regionu tak ukochanego przez śp. Pawła Występskiego, będzie od dzisiaj nosił imię „Paweł”.

Paweł Występski, urodził się 6 września 1957 r., a zmarł 24 lutego 2013 roku w wieku 56 lat. Był miłośnikiem historii i turystyki, szczególnie kochał rajdy piesze (często po Bieszczadach Kłeckich), które osobiście przez wiele lat organizował. Był czynnie zaangażowany w promocję swojej „małej Ojczyzny” – gminy Kłecko. Paweł był niestrudzonym propagatorem krajoznawstwa, turystyki, rajdów i historii. Wielokrotnie przemierzał szlaki po których później oprowadzał miłośników turystyki. Był też wielkim miłośnikiem historii regionu. Paweł Występski spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kłecku.

Fot. A. Gaca