Eksploracja, wycieczki, spływ kajakowy

W Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, po raz pierwszy w tym roku na „Fundacyjnym poniedziałku” spotkali się członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Głównym tematem spotkania były plany na najbliższy miesiąc oraz omówienie propozycji członków Fundacji, które mają być w tym roku realizowane. Była to też okazja do przedstawienia nowych członków Fundacji, którzy w ostatnim czasie do niej przystąpili.

Spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji, który podziękował wszystkim za udział w VI Rajdzie Pieszym im. Pawła Występskiego, który odbył się 6 stycznia oraz przedstawił czworo nowych członków Fundacji (z sześciu, które w ostatnim tygodniu przystąpiły). – Witam obecnych dzisiaj Magdę z Kłecka, Piotra z Poznania oraz Jacka i Michała z Gniezna, którzy przystąpili do naszej Fundacji. Nie ma z nami Sylwii z Bydgoszczy i Witka z Gniezna, którzy również stali się członkami Fundacji – mówi K. Soberski.

Następnie K. Soberski przedstawił projekt „Pałace Tajemnic”, który od 11 do 13 lutego odbywać się będzie w Zdziechowie. Przedstawił program tego weekendu oraz zakres zaangażowania się Fundacji w ten projekt. Następnie ustalono, kto z ramienia Fundacji odpowiadać będzie za poszczególne punkty programu weekendu w Zdzichowie, jak również podzielono role, kto za co odpowiada.

Kolejnym punktem był wyjazd chętnych członków Fundacji na II Targi Książki Historycznej i Przygodowej, które od 18 do 20 lutego odbywać się będą na Zamku Czocha.  Wstępnie chęć wyjazdu wyraziło pięć osób.

W dalszej części spotkania – które okraszone było pysznym ciastem upieczonym przez Olę, wspaniałą pizzą przywiezioną z Restauracji „Popularna” w Kłecku przez Magdę – przedyskutowano pomysł jesiennej, trzydniowej wycieczki Fundacji. Do wyboru były trasy: polskie muzea na Pomorzu Gdańskim, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Sandomierz i okolice oraz Podlasie. Ostatecznie przegłosowano chęć wyjazdu na Podlasie. Trasę wyjazdu, koszty i miejsce noclegu ma do końca stycznia przygotować Szymon, który jest odpowiedzialny za tę wycieczkę.

Później omówiono kwestie związane z III Festiwalem Historycznym planowanym w marcu w pałacu w Czerniejewie, I Zawody Kulinarne które mają się odbyć w kwietniu, dwudniowy spływ kajakowy rzeką Wełną planowany w kwietniu lub maju oraz czerwcowy wypad na dwa dni do Uniejowa i okolic.

Była też mowa o sprawach organizacyjnych, składkach członkowskich, gadżetach Fundacji, w tym flagi. Na koniec padł też pomysł, by w najbliższą sobotę wybrać się na wędrówkę bezdrożami powiatu gnieźnieńskiego do miejsc nieznanych i zapomnianych.

Kolejny „Fundacyjny poniedziałek” zaplanowano na początek lutego.

Aleksandra Soberska