Kolejna akcja w Łagiewnikach Kościelnych!

W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsza akcja w ramach projektu „Pałace Tajemnic”, która zainaugurowana zostanie w Zdziechowie w gminie Gniezno. Ale pomysłodawcy projektu – Karol Soberski i Radosław Herman – już myślą o drugiej odsłonie. Odbędzie się ona od 1 do 3 kwietnia w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo! Tam przebadane zostaną park i wyspa! OD DZISIAJ PRZYJMUJEMY ZAPISY UCZESTNIKÓW!

O tej sprawie z Tadeuszem Bąkowskim, wójtem gminy Kiszkowo i jego zastępcą Radosławem Występskim, rozmawiał Karol Soberski. Przedstawione zostały założenia projektu, jego program, jak również omówione miejsca, które zostaną przebadane.

Przypomnijmy, że „Pałace Tajemnic” to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich miłośników historii: poszukiwaczy, regionalistów, czytelników książek historycznych i tych pasjonatów historii, którzy lubią zasiąść na widowni i posłuchać ciekawych prelekcji! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było!

Efektem projektu ma być m.in. wzbogacenie wiedzy o danym pałacu dzięki poszukiwaniom terenowym, ubogacenie w zabytki lokalnych muzeów lub izb pamięci, powstanie książek o dziejach danej rezydencji, cykl ciekawych prelekcji, edukacja młodego pokolenia oraz integracja środowiska poszukiwaczy.
Łagiewniki Kościelne

Druga odsłona projektu „Pałace Tajemnic” odbędzie się od 1 do 3 kwietnia 2022 r. w okolicach XIX-wiecznego dworu w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XIII w. Nas jednak interesuje okres z którego pochodzi miejscowy dwór i park, czyli I połowa XIX wieku. Badania będą prowadzone w otaczającym dwór parku oraz – co może być nie lada wyzwaniem – na wyspie zwanej „Kipą” znajdującą się na stawie w pobliżu dworu. „Kipa” ciągle strzeże swoich sekretów… Najciekawsza historia wiąże się z działaniami Niemców w czasie II wojny światowej… I tych pozostałości będziemy szukać zarówno na wyspie, jak i w parku!

– W projekcie w Łagiewnikach planujemy udział maksymalnie 50 poszukiwaczy z całej Polski. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Poszukiwaczom gwarantujemy nocleg w szkole, wyżywienie, możliwość zwiedzania, jak i udziału w ciekawych prelekcjach – mówi Karol Soberski. – Dla trzech poszukiwaczy, którzy będą mogli się poszczycić najciekawszymi znaleziskami przewidujemy nagrody finansowe – dodaje.

Spotkanie w Łagiewnikach realizowane jest przy współpracy z Gminą Kiszkowo i pod patronatem wójta gminy Tadeusza Bąkowskiego.