Nocne zwiedzanie pałacu w Zdziechowie

Ponad 140 osób z całej Polski wzięło udział w nocnym zwiedzaniu Zdziechowy, które odbyło się w ramach projektu „Pałace Tajemnic”. Wydarzenie, które zorganizował Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, swój finał miało w XIX-wiecznym pałacu w Zdziechowie. Uczestnicy wędrówki poznali historię miejscowości, wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim i dzieje rodu Wendorffów, właścicieli rezydencji.

Pałac w Zdziechowie to jeden z ciekawszych pałaców w naszym regionie! Ma bogatą historią i jest atrakcyjny architektonicznie. I do tego, nigdy wcześniej nie można było go zwiedzać! Dlatego nie dziwi, że ponad 140 osób z całej Polski wzięło udział w nocnym zwiedzaniu Zdziechowy i tamtejszego pałacu. Przewodnikiem, który zapoznał uczestników z historią i tajemnicami tej pięknej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii.

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), pomysłodawca projektu „Pałace Tajemnic”. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Jakie tajemnice skrywa pałac w Zdziechowie? Gdzie znajduje się grobowiec ostatnich właścicieli von Wendorffów? Jakie sekrety skrywała pałacowa wieża? Co działo się w pałacu 30 i 31 grudnia 1918 roku? Jakie tragiczne wydarzenie związane jest z pałacowym parkiem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszały osoby biorąc udział w tej wycieczce.

– Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1243 r. Na początek lat 70. XIX wieku Zdziechowa została zakupiona przez znany w Wielkopolsce ród von Wendorffów, Do rodu Wendorffów należały też zespoły pałacowo-parkowe w Mielnie, Przysiece (oba w gminie Mieleszyn) i Rybieńcu (gmina Kiszkowo). Pałac w Zdziechowie powstał w latach 80. XIX wieku i do Wendorffów należał do 1945 r. Pałac otaczał park, którego pozostałości – około 2 ha – możemy oglądać do dzisiaj – tymi słowami zaczął zwiedzanie K. Soberski.

Podczas wędrówki można było poznać historię kościoła i jego projektanta inż. Stefana Cybichowskiego, dzieje kaplicy, szkoły podstawowej, domu w którym w 2002 r. unosiły się przedmioty, wydarzenie związane z bitwa pod Zdziechową, która rozegrała się w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego. Na koniec zaś dzieje pałacu w Zdziechowie.

O istocie dworu podczas zwiedzania opowiadał też Radosław Herman, współprowadzący projekt „Pałace Tajemnic”, autor książki pt. „Dwór. Miejsce magiczne, a ogród zaczarowany”.

Blisko dwugodzinne zwiedzanie odbyło się pod patronatem Marii Suplickiej, wójt gminy Gniezno, która także w nim uczestniczyła. Organizatorzy dziękuję Pani Wójt za wyrażenie zgody na zwiedzanie pałacu, jak również Lidii Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

A już wkrótce kolejne artykuły dotyczące projektu „Pałace Tajemnic”.

Fotorelacja ze zwiedzania do obejrzenia tutaj