Wielki sukces, wielkie odkrycia, wielka promocja

W miniony weekend Łagiewniki Kościelne w gminie Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim gościły blisko 70 poszukiwaczy skarbów i miłośników historii z całej Polski. Wszystko w ramach – wymyślonego przez Karola Soberskiego – II Zlotu Miłośników Historii „Pałace Tajemnic”. Od piątku do niedzieli były prelekcje, poszukiwania, zwiedzanie miejscowości i wielogodzinne dyskusje o historii. Projekt, po raz kolejny pokazał, że jest fantastyczną promocją atrakcji turystycznych gmin powiatu gnieźnieńskiego, a jednocześnie okazał się wielkim sukcesem organizacyjnym i zakończył wielkimi odkryciami!

II Zlot Miłośników Historii „Pałace Tajemnic” rozpoczął się w piątek 1 kwietnia o godz. 18.00. Wówczas – w obecności Radosława Występskiego, zastępcy wójta gminy Kiszkowo, Andrzeja Szprywy, dyrektora Szkoły Podstawowej im. W. Witosa, archeologa Radosława Hermana (autora planu poszukiwań) oraz większości uczestników (ci, co mieli najdalej do Łagiewnik dojechali późnym wieczorem) – Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca projektu, oficjalnie otworzył Zlot i odebrał z rąk dyrektora szkoły symboliczne klucze do placówki, która była bazą zlotu.

Po uroczystym otwarciu, K. Soberski zaprosił wszystkich na kawę i ciasto (co miało związek z obchodzonymi przez niego dzień wcześniej urodzinami). Następnie A. Szprywa oprowadził uczestników Zlotu po Izbie Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo znajdującej się w szkole.

Kolejnym punktem była wieczorna wędrówka po Łagiewnikach Kościelnych w trakcie której szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wyspa „Kipa” znajdująca się na miejscowym stawie. W trakcie oględzin lodowni tam się znajdującej, archeolog R. Herman zasugerował, że część cegieł z których zbudowana jest lodownia może pochodzić nawet ze średniowiecza! Jeśli w przyszłości potwierdziłyby to badania archeologiczne, byłaby to nie lada sensacja. Czas pokaże, czy dojdzie do takich badań.

Po powrocie do szkoły przyszedł czas na ognisko i pieczone kiełbaski. W blasku ognia nie mogło obyć się bez rozmów o historii, jak również o sobotnich poszukiwaniach w parku podworskim w Łagiewnikach, na które wszyscy czekali.

Około północy, część z uczestników poszła spać, ale wielu jeszcze długo w nocy rozmawiało zarówno o współpracy przy planowanych projektach, jak i o współpracy między organizacjami, które zjawiły się na Zlocie.

Poszukiwacze z całej Polski
Do Łagiewnik Kościelnych przyjechali przedstawiciele takich organizacji jak: Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, Stowarzyszenie Wielkopolska Grupa Eksploracyjno-Historyczna „Gniazdo”, Międzywojewódzkie Stowarzyszenie Detektorystyczno – Eksploracyjnego „Unia” (działające w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim), Stowarzyszenie „Swaróg” z Rogoźna, Grupa Historyczno-Eksploracyjna „Hunter” Polkowice, Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Tempelburg” z Czaplinka, Grupa Historyczno-Eksploracyjna „Weles”, Wielkopolskie Stowarzyszenie Odkrywców z Poznania, Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Łuczniczka”, Stowarzyszenie Motocyklowo-Eksploracyjnego Mazur Pasym, Stowarzyszenie „Bastion Eksploracja Poszukiwania” z Kostrzyna nad Odrą i Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza.
Byli też obecni niezrzeszeni poszukiwacze z Gorzowa Wielkopolskiego, Płatkownicy na Mazowszu i kilku miejscowości w Wielkopolsce.

Sobota
Drugi dzień Zlotu – sobota, rozpoczął się od… śniadania. Następnie, o godz. 10.00, dyrektor A. Szprywa wraz z uczniami szkoły, pokazali ostatni z modułów Izby Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo. Później odbyła się odprawa, którą poprowadził archeolog Radosław Herman. W jej trakcie przypomniał zasady poszukiwania, przedstawił warunki zawarte w pozwoleniu Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków a także ogólne kwestie związane z eksploracją.

Punktualnie o godz. 11.00 grupa kilkudziesięciu poszukiwaczy wyruszyła ze szkoły do parku przy miejscowym dworze. Poszukiwania w parku trwały – zgodnie z programem – do godz. 16.00. Następnie był obiad, po którym – po 30-minutowej przerwie – przyszedł czas na prelekcje.

Pierwszą na temat przedwojennego kolekcjonera dzieł sztuki Mariana Habera, który działał w całej Polsce wygłosił K. Soberski, Tytuł prelekcji brzmiał: „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Z kolei drugi wykład Radosława Hermana dotyczył trzech zamków i nosił tytuł: „Murowane czy drewniane. Rozważania na wybranych przykładach zamków zachodniego pogranicza Królestwa Polskiego”.

Co odnaleziono?
Po wykładach przyszedł czas na podsumowanie efektów sobotniego poszukiwania w parku. Wyniki przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów! Wyniki tych poszukiwań mogą nawet zmienić nieco historię samych Łagiewnik Kościelnych! A co zostało znalezione?

O tym wkrótce na portalu Pojezierz24.pl! Zdradzimy jedno: były to skarby, których nikt z nas się nie spodziewał!

Ostatnim punktem soboty było ognisko i kiełbaski. Dzięki sprzyjającej w tym dniu pogody, ognisko trwało znacznie dłużej niż piątkowe i – co dla wielu było zaskoczeniem – nie zabrakło wspólnego śpiewania piosenek turystycznych, szanty, jak i znanych przebojów!

Niedziela
W trzecim dniu Zlotu, po śniadaniu, poszukiwacze ponownie wybrali do do parku, by dokończyć eksplorację. Około godz. 12.30 R. Herman podsumował wyniki tego dnia poszukiwań. Z kolei K. Soberski wręczył nagrody książkowe dla sześciu poszukiwaczy, którzy znaleźli najciekawsze artefakty.

Później K. Soberski, jako pomysłodawca projektu, podziękował wszystkim za przybycie, władzom gminy (na czele z Tadeuszem Bąkowskim, wójtem gminy Kiszkowo) i dyrekcji szkoły (na czele z Andrzejem Szprywą) za wielką gościnną. Osobne podziękowania skierował do Radosława Hermana, za całość współpracy i nadzór archeologiczny.

O godz. 14.00 ostatni uczestnicy, czyli organizatorzy Zlotu, opuścili gościnne progi Łagiewnik Kościelnych.

A już wkrótce poinformujemy o terminie i miejscu III Zlotu Miłośników Historii „Pałace Tajemnic”.

I Zlot w Zdziechowie
Przypomnijmy, że I Zlot Miłośników Historii „Pałace Tajemnic” odbył się od 11 do 13 lutego w Zdziechowie w gminie Gniezno. Zlot zakończył się pełnym sukcesem organizacyjnym i programowym. Projekt, który jest autorskim pomysłem Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, okazał się strzałem w dziesiątkę! Patronat nad zlotem sprawowała Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.

Fotorelacja ze Zlotu do obejrzenia tutaj

Relacje z tego Zlotu można też przeczytać w dziale: Z życia Fundacji na portalu Pojezierze24.pl.