Fundacja jedzie na konferencję „Tajny Zamek Czocha”

Już w najbliższy piątek w Zamku Czocha rozpoczyna się kolejna edycja konferencji popularno-naukowej pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy…” I po raz kolejny na to wydarzenie udaje się Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Tym razem będzie to grupa największa w historii naszych wyjazdów – jedzie aż 30 osób! Gnieźnianie po raz siódmy zawitają do tego jednego z najsłynniejszych polskich zamków. Po raz kolejny także prezes Fundacji, Karol Soberski, będzie jednym z prelegentów konferencji. Dzisiaj wieczorem odbyło się ostatnie spotkanie organizacyjne związane z wyjazdem.

– Zamek Czocha to dobra baza dla takich spotkań i dobry klimat do rozmów, dlatego organizujemy kolejną edycję wydarzenia pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy…”. Będzie to spotkanie miłośników historii, regionalistów, pisarzy archeologów, eksploratorów i wszystkich tych, którzy kochają dzieje naszego kraju. W programie spotkania trzynaście ciekawych wykładów na różne tematy związane z historią – mówi Piotr Kucznir, regionalista, publicysta i organizator (wspólnie z żoną Agnieszką) weekendowego spotkania w Zamku Czocha.

Jak dodaje P. Kucznir, innym celem spotkanie jest wymiana doświadczeń i przede wszystkim nawiązywanie nowych kontaktów oraz planowanie wspólnych przedsięwzięć.
Rekordowa ilość uczestników

W tym roku na Zamek Czocha po raz kolejny wybiera się Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Jednakże tegoroczny wyjazd będzie wyjątkowi, ponieważ po raz pierwszy pojedzie aż 30 osób. Będą to zarówno członkowie Fundacji Historycznej, ale też zaprzyjaźnieni z prezesem eksploratorzy z okolic Murowanej Gośliny oraz sympatycy naszej Fundacji z Pobiedzisk, Poznania i Wrocławia. Ponownie także prezes Fundacji, Karol Soberski, będzie jednym z prelegentów spotkania.

– Dzisiaj odbyło się ostatnie przed wyjazdem spotkanie organizacyjne podczas którego uzgodniliśmy ostatnie kwestie związane z wyjazdem i pobytem na Zamku Czocha. Uzgodniliśmy rozlokowanie w poszczególnych pokojach w Zamku, jak również kwestie związane z tym, co zabieramy ze sobą na ten wyjazd – wyjaśnia K. Soberski.

Ekipa z Gniezna wyjeżdża już w piątek na Zamek Czocha, a sama konferencja odbywać się będzie w sobotę i niedzielę.

Dlaczego warto pojechać na Zamek Czocha?

Odpowiedzi znalazłoby się wiele. Główny – nietuzinkowi prelegenci i klimat Zamku. Jego potęga, zagadki i wiele nieodkrytych do dzisiaj tajemnic Zamku, które na każdym takim spotkaniu są odkrywane i przybliżane. Nie można też zapomnieć o możliwości zwiedzania tej niezwykłej warowni w towarzystwie miłośników historii z całej Polski. – Ale spotkanie na Zamku Czocha to także spotkanie naszych przyjaciół z różnych stron Polski oraz nawiązywanie nowych kontaktów, które owocują w przyszłości. Tak też zapewne będzie w tym roku. I mimo że z Gniezna na Zamek Czocha jest ponad 370 km, to warto ten weekend tam spędzić – zaznacza K. Soberski.

Program konferencji

Sobota, 19 listopada:
godz. 11.30 – Dariusz Garba – „Zapomniana rezydencja Hitlera w Posen”
godz. 12.30 – Antoni Łęszczak – „MRU w latach 70-tych i 80-tych. Tajemnice tamtych dni”
godz. 13.30 – Karol Soberski – „Ród von Wendorff – Skarby – Zagadki – Sekrety”
godz. 14.40 – Piotr Czyszkowski – Radosław Bugajski – Piotr Kucznir – „Śladem skarbów, szpiegów, masonów…”
godz. 15.40 – Piotr Maszkowski – „Bursztynowa komnata w świetle dokumentów SB”
godz. 16.40 – Jerzy Delekta – „Szyfry, kody, tajemnice, skarby…”

Niedziela, 20 listopada:
11.00 – Bogdan Rosicki – „Militarne budowle w otoczeniu zamku Książ”
12.00 – Jacek Podemski – „Skarby, zamki, tajemnice i pałace w filmie”
13.00 – Krzysztof Kaszub – „Tajny obiekt Abwehry”
14.00 – Marek Grajek – „Historia Enigmy – Odnaleziona skrzynia skarbów” (wykład online)
15.00 – Wojciech Szczerepa – „Tajemnice warzenia piwa w Sudetach od XII do XIX w.”
16.00 – Piotr Kucznir-Agnieszka Łabuz – „Stan Wojenny na zamku Czocha na podstawie tajnych dokumentów Wojska Polskiego”

Prelekcjom towarzyszyć będą wydawnictwa i księgarnie, które specjalnie dla Gości konferencji przygotują bardzo wiele ciekawych tytułów książkowych odsłaniających to, co często jest „zakryte”.