Niezwykła opowieść o majorze Henryku Dobrzańskim

Sala Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie wypełniła się dzisiaj miłośnikami historii i tajemnic II wojny światowej. Wszystko za sprawą wykładu Dariusza Szymanowskiego, założyciela i prezesa Stowarzyszenia „Wizna 1939”, prezesa Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, autora i współautor wielu książek, który opowiedział o swoim śledztwie i odkryciach zawartych w książce „Tu spoczywa Hubal”. I dowiódł, gdzie dzisiaj spoczywają doczesne szczątki mjr. Henryka Dobrzańskiego! Spotkanie było kolejną odsłoną II Historycznych Konfrontacji organizowanych przez Bibliotekę i Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”.

Uczestników dzisiejszego spotkania powitała Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, pomysłodawca Historycznych Konfrontacji. Głos zabrała także Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, która sprawuje Patronat Honorowy nad II Historycznymi Konfrontacjami.

Do naszego regionu przyjechali: prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” Dariusz Szymanowski, wiceprezes i rzecznik prasowy Marcin Sochoń oraz Piotr Karsznia, członek zarządu i wyjątkowy artysta malarz. Wszyscy oni są znani milionom Polaków z popularnego programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było… nie minęło”.

Gość spotkania – Dariusz Szymanowski
Dariusz Szymanowski – członek, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, prezes Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, autor i współautor książek „Gdzie spoczywa Hubal?”; „Tu spoczywa Hubal”; „Nie tylko polskie Termopile. Wizna w latach 1939-1945”; „Bój pod Łączką. Powstanie Styczniowe 1863”; „Bój pod Paprocią i Pęchratką. 4 VIII 1920”; „By nie zapomnieć. Ossów 1920”; Tragedia „Karasia” z 55. Eskadry pod Wołominem”; „Tynne – historia na nowo pisana (3 części)”, oraz „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”; autor artykułu naukowego „Porucznik Bołbott w walkach na odcinku Tynne”.

Z zawodu specjalista geodezji i kartografii; geofizyk i poszukiwacz z pasji. Jako pierwszy zastosował w badaniach terenowych metodę kartograficzną w połączeniu z historycznymi przekazami. Niespokojny duch, który setki godzin spędza w terenie, w tym także na zbieraniu relacji od świadków historycznych wydarzeń. Od ponad 14 lat bada historię obrony odcinka „Wizna” oraz jego obrońców. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat mjr. Władysława Raginisa.

Kierownik i organizator wielu ekspedycji badawczych i poszukiwawczych, m.in. związanych z poszukiwaniem zatartych mogił żołnierzy polskich, na polach bitew z różnych okresów historycznych. Badacz zbrodni niemieckich i sowieckich, które dokumentuje, zbiera ich dowody i potwierdza w publikacjach. Ale przede wszystkim człowiek pasji historycznej, w której realizuje hasło Stowarzyszenia, że historia, to nie tylko dokumenty i relacje świadków, ale przede wszystkim badania terenowe.

„Tu spoczywa Hubal”
Zanim jednak Dariusz Szymanowski przeniósł nas w świat „Hubala”, Marcin Sochoń przybliżył w kilku słowach działalność Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Po nim głos zabrał D. Szymanowski – ten sam, który wraz ze swoim Stowarzyszeniem, odnalazł szczątki kapitana Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną we wrześniu 1939 r., nazywanych również „polskimi Termopilami”, który zginął na stanowisku, dotrzymując przysięgi, że nie odda żywy bronionej pozycji – i zaprosił uczestników dzisiejszego spotkania do wędrówki śladami poszukiwań miejsca spoczynku mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”, żołnierza, który również przysięgi żołnierskiej nie złamał. I jest to wędrówka niezwykle ekscytująca!

Książkę „Tu spoczywa Hubal” łączy w sobie wszystko to, co kochają miłośnicy historii i tajemnic, miłośnicy eksploracji i zagadek! Zagadkowe miejsca, mroczne krypty, komunistyczne służby specjalne, tajne skrytki w kościele, niecodzienni „świadkowie historii”, tajemnicze telefony od jeszcze bardziej tajemniczych ludzi… I jest wielka historia o człowieku, który honoru polskiego żołnierza nie splamił, historia niecodzienna… I o tym przez blisko 2 godziny opowiadał D. Szymanowski.

Najnowsze odkrycia
Kto nie był obecny na spotkaniu, może jedynie żałować. Tym bardziej, że D. Szymanowski ujawnił wyniki badań z kwietnia tego roku dotyczących miejsca spoczynku „Hubala”. Kiedy poznamy je oficjalnie? Najpóźniej jesienią tego roku.

Dzisiejszej spotkanie w bibliotece w Zdziechowie zostanie zapamiętane na długo także ze względu na profesjonalizm członków Stowarzyszenia „Wizna 1939” z jakim opowiadają i podchodzą do swojej pasji.

Po prelekcji była możliwość indywidualnych rozmów z członkami Stowarzyszenia „Wizna 1939”, zakupu książki „Tu spoczywa Hubal” D. Szymanowskiego. Można też było kupić książkę Piotra Karszni „Na ścieżkach pamięci” (pozycja wyjątkowa – z ilustracjami P. Karszni, a tekstami red. Adama Sikorskiego), zdobycia dedykacji autorów, jak również zrobić wspólną fotografię. Jutro również będzie taka możliwość. Dodatkowo jutro będzie można kupić książkę D. Szymanowskiego i M. Sochonia pt. „„Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”.

Kolejne wykłady

- 22 kwietnia o godz. 18.00 - „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach” wykład D. Szymanowskiego i Marcina Sochonia (rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Wizna 1939”)
- 19 maja o godz. 18.00 - „Republika Mnichów Góry Athos i inne sekrety” wykład Tomasza Górskiego (podróżnik, eksplorator, muzealnik).


II Historyczne Konfrontacje
Pierwsza edycja Historycznych Konfrontacji, których pomysłodawcą jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, odbyła się od 4 do 6 czerwca 2021 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Wówczas odbyło się 10 prelekcji wygłoszonych przez znanych pisarzy, archeologów, muzealników, podróżników czy historyków z całej Polski.

Fotorelacje ze spotkania do obejrzenia tutaj