„Uroki Gminy Mieleszyn”

Przygotowując w 2015 roku przewodnik po tej gminie odbyłem niezwykłą podróż sentymentalną do lat mojego dzieciństwa, dzieciństwa które spędziłem w pałacu w Popowie Ignacewie.

Ta publikacja pokazała mi też, że gmina Mieleszyn to jedna z najbogatszych w zabytki, sekrety i skarby gmin w Wielkopolsce. W każdej bowiem wsi tej gminy jest pałac lub dwór – wybudowany przez Polaków lub Niemców – z niecodzienną historią. Każda ze świątyń w tej gminie ma zabytki niespotykane w innych kościołach.

Do tego trzeba dodać najmniejszą kalwarię w Polsce znajdującą się w Łopiennie, czy też najstarszy w Polsce dąb, który rośnie w Mielnie. Innym atrakcjami tej gminy są zabytki techniki, jak gorzelnia w Mielnie, spichlerz w Dziadkowie, czy silosy w Nowaszycach. A już perłą na skalę ogólnopolską jest tzw. „komnata masońska” znajdująca się w pałacu w Przysiece.

„Uroki Gminy Mieleszyn” to nie tylko piękne, pełne historii zabytki, ale również czyste lasy i jeziora. To wszystko sprawia, że turyści coraz chętniej zaglądają w tę część powiatu gnieźnieńskiego.

Karol Soberski