„Historia ma wiele oblicz, jest fascynująca”

Karol Soberski – dziennikarz, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, autor książek „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” spotkał się wczoraj w Domu Kultury w Łubowie z uczniami tamtejszego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, jak i dorosłymi mieszkańcami gminy. Tematem spotkania była historia i lokalnej dzieje, które K. Soberski opisał w swoich książkach.

Gościa powitała Agnieszka Gadzińska z Domu Kultury w Łubowie, pomysłodawczyni spotkania, która przedstawiła Karola Soberskiego jako wielkiego pasjonata historii, pasjonat dziejów naszej „małej Ojczyzny”, który stara się odkrywać i dokumentować to wszystko co wydarzyło się w przeszłości w naszym powiecie. – Takie spotkania to najdoskonalsza forma, by zainteresować uczniów historią okolicy w której żyją – uważa A. Gadzińska.

Następnie w trakcie blisko godzinnego spotkania, K. Soberski opowiedział uczniom o tym, jak zaczęła się jego przygoda z historią, czyli o pewnej mogile w okolicach Popowa Ignacewa, gdzie – mając 7 lat – połknął bakcyla odkrywania lokalnych tajemnic. – Ta mogiła sprawiła, że po wielu latach do niej powróciłem, chcąc wyjaśnić jej pochodzenie. To spowodowało, że przez kilka lat zbierałem materiały do mojej pierwszej książki pt. „Skarb Dziedzica” – mówi K. Soberski.

Dalej gość spotkania opowiedział o pewnym wydarzeniu z 2004 roku, którego efektem było odkrycie masowych grobów pomordowanych pacjentów szpitala „Dziekanka”, co z kolei było kanwą do napisania książki „Zapomniana zbrodnia”. – Od tego momentu cały czas szukam dalszych miejsc pogrzebania pomordowanych w czasie II wojny światowej pacjentów „Dziekanki” – oficjalnie jest mowa o ponad 3600 pacjentach, ale nieoficjalnie Niemcy mogli zamordować nawet 10 tysięcy pacjentów! W tej pozycji przybliżam zarówno historię mordu popełnionego przez Niemców w czasie II wojny światowej na pacjentach „Dziekanki”, jak również wyniki moich poszukiwań, które zaprowadziły mnie do wspomnianych lasów nowaszyckich, ale też w inne miejsca naszego regionu. Okazuje się bowiem, że miejsca w których hitlerowcy grzebali pacjentów „Dziekanki” znajdują się, oprócz gminy Mieleszyn, także w gminie Łubowo – podkreśla.

Na koniec spotkania K. Soberski opowiedział o książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, o pałacu w Zakrzewie, o budowniczym tej rezydencji hr. Albinie Węsierskim, który przeszedł do historii także dlatego, że uratował od zniszczenia wyspę Ostrów Lednicki.

– Historia ma wiele oblicz. Jest jednocześnie fascynująca i makabryczna, inspirująca i tajemnicza. Dziękujemy za uchylenie nam rąbka tej tajemnicy – powiedziała, dziękując za spotkanie, A. Gadzińska. Młodzież z kolei podziękowała K. Soberskiemu gromkimi brawami.

Po spotkaniu był już tradycyjnie czas na indywidualne rozmowy czytelników z K. Soberskim.

Było to kolejne w ostatnim okresie – po Kcyni, Kłecku, Kołdrąbiu, Rogowie i Łagiewnikach Kościelnych – spotkanie K. Soberskiego z młodzieżą w szkołach naszego regionu, jak i z czytelnikami w bibliotekach Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Wkrótce następne spotkania m.in. w Popowie Kościelnym, Wągrowcu i Żydowie.

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj.

(as)