O lokalnych dziejach w Popowie Kościelnym

W kameralnym gronie, blisko 2 godziny trwało wczoraj, późnym popołudniem, spotkanie w trakcie którego Karol Soberski opowiadał o historii, skarbach i tajemnicach naszej „małej Ojczyzny” zawartych w jego książkach: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. W trakcie spotkania była też mowa o działaniach Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którą K. Soberski powołał i której jest prezesem.

Piątkowe spotkanie w świetlicy wiejskiej w Popowie Kościelnym zorganizowane przez sołtys Elwirę Starostę i Jerzego Kopeckiego, rozpoczęło się od powitania i zabrania głosu przez gościa Karola Soberskiego.

– Cieszę się bardzo, że mogę się z państwem spotkać w Popowie Kościelnym, miejscowości gdzie bywałem wiele lat temu. Miałem tutaj kilku dobrych kolegów i często się spotykaliśmy na okolicznościowych imprezach, ale było to ponad 22 lata temu. Dlatego z radością powróciłem do tej miejscowości – zaczął K. Soberski.

Następnie K. Soberski opowiedział o początkach jego zamiłowania do historii, o pierwszych swoich odkryciach i powodach dla których zaczął pisać książki o historii regionu. Przybliżył również zebranym bohatera swojej debiutanckiej książki „Skarb Dziedzica” – Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa. Przedstawił też okoliczności w których narodziła się ta pozycja, jak również dokonania F. Saskowskiego i dzieła które po sobie pozostawił. Nie zabrakło też wątków o skarbach.

Później K. Soberski wspomniał o wydarzeniach które towarzyszyły powstaniu książki „Zapomniana zbrodnia” mówiącej o mordzie na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie dokonanym przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wspomniał o akcji „T4”, czyli eksterminacji pacjentów szpitali psychiatrycznych w Kraju Warty oraz powiedział, dlaczego wiele lat po zakończeniu II wojny światowej nie poszukiwano miejsc w których hitlerowcy grzebali chorych psychicznie.

Na koniec zaprezentował swoją najnowszą książkę „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, która ukazała się w październiku 2017 r., książkę o przepięknym pałacu w Zakrzewie w gminie Kłecko. – Pałac w Zakrzewo to dzieło życia człowieka wielkiego formatu, człowiek który uratował dla potomnych wyspę Ostrów Lednicki, człowiek dzisiaj zapomnianego, czyli hr. Albina Węsierskiego – mówi K. Soberski. – Ale ta rezydencja to również ciekawa historia Wojciecha Chełmickiego, który kupił Zakrzewo po śmierci A. Węsierskiego i jego syna Stanisława Chełmickiego. Ten pałac to także tajemnicze wydarzenia z okresu II wojny światowej – dodaje.

Na koniec K. Soberski zaprezentował swoje plany wydawnicze na rok bieżący, gdzie szczególnie dużo miejsca poświęcił książce pt. „Złoto Dziedzica”, opowiadającej o dalszych losach bohaterów „Skarbu Dziedzica”.

W trakcie spotkania była też mowa o działaniach Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którą K. Soberski powołał i której jest prezesem. Padła również propozycja, by w przyszłości powstała książka o sekretach Popowa Kościelnego, w szczególności tych związanych z ostatnią przedwojenną właścicielką tej wsi baronową Jadwigą von Gersdorff.

Tradycyjnie spotkanie zakończyło się dedykacjami wpisywanymi w książki „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj.

(as)