Rozpoznajesz te przedmioty? Zadzwoń, napisz!

Podczas prac porządkowych, na strychu budynku Biblioteki Miasta i Gminy Czerniejewo odnaleziono przedwojenne pamiątki, których historia nie jest znana. W skład przypadkowo odkrytego zbioru wchodzą materiały ikonograficzne oraz przedmioty przedstawione na załączonych zdjęciach.

Mniejszy artefakt jest zapewne pamiątką osobistą funkcjonariusza Korpusu Ochrony Pogranicza i najwidoczniej był częścią większej kompozycji, bo na jego tylnej ściance zachowały się ślady kleju. Na dolnej krawędzi statuetki ktoś wydrapał datę – 1936. Większy przedmiot jest tablicą z dobrze czytelnym napisem głoszącym, że jest pamiątką sporządzoną z okazji 10 rocznicy odzyskania niepodległości. Tablica była zapewne przewidziana do wmurowania, ale nic nie wskazuje na to, aby tak się kiedyś stało.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w budynku obecnej biblioteki w czasie okupacji mieścił się hitlerowski urząd wydający kartki na limitowane produkty.

Jeżeli ktoś kojarzy widoczne na zdjęciach przedmioty, proszony jest o kontakt z naszą Fundacją: fundacjahistoryczna@post.pl

Za każdą informację z góry dziękujemy!

Szczepan Kropaczewski