Książka „Złoto Dziedzica” już wydrukowana!

Dzisiaj w samo południe, pachnący jeszcze farbą drukarską, pierwszy egzemplarz książki „Złoto Dziedzica” trafił w ręce jej autora Karola Soberskiego. Edytorsko pięknie opracowana pozycja jest już czwartą książką K. Soberskiego wydaną zaledwie w dwadzieścia miesięcy po premierze pierwszej jego pozycji pt. „Skarb Dziedzica”. Premiera tej książki, opowiadającej o dalszych losach bohaterów właśnie „Skarbu Dziedzica” odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

– Bardzo czekałem na wydrukowanie tej książki, ponieważ opowiada ona o dalszych losach bohaterów mojej debiutanckiej książki pt. „Skarb Dziedzica”. Jest to również zwieńczenie moich kilku lat zbierania materiałów o losach Franciszka Saskowskiego, dziedzica majątku Popowo Ignacewo w gminie Mieleszyn, szczególnie zaś jego brata, Antoniego, właściciela majątku Wyrobki koło Mogilna. Postaci ważnej dla naszego regionu, a dzisiaj zupełnie zapomnianej jak jego brat Franciszek. Nie wykluczam, że za rok, może dwa, ukaże się trzecia część historii tych braci, ponieważ już po wysłaniu materiałów do druku, pojawiły się kolejne nieznane wcześniej materiały – mówi Karol Soberski, autor książki „Złoto Dziedzica”. – Jestem też zadowolony z pracy, którą wykonał grafik Sebastian Tomzik, składający i łamiący tę książkę oraz ze świetnego druku dokonanego przez Drukarnię „Majorczyk” – dodaje.

„Złoto Dziedzica” to kontynuacja niecodziennych wydarzeń, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Kujaw – począwszy od 1807 r. i które trwają do dzisiaj… opisanych w książce „Skarb Dziedzica”.

Wydarzenia opisane w „Złocie Dziedzica” to efekt wielu wyjazdów i poszukiwań prowadzonych przez K. Soberskiego w powiecie gnieźnieńskim, ale i na Pomorzu Zachodnim, Kujawach i Górnym Śląsku. Dzięki temu, autor wszedł w posiadanie nowych, nieznany wcześniej fotografii i wspomnień oraz dokumentów.

K. Soberski składa podziękowania Fundatorom Książki bez których ta pozycja nie ujrzałaby światła dziennego. Są to samorządy: Powiat Gnieźnieński, Powiat Drawski, Miasto Gniezno, Gmina Gniezno, Gmina Rogowo i Gmina Mieleszyn oraz firmy: Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, firma Bator ze Skulska, LNB – Wytwórnia Premiksów z Kiszkowa, Drukarnia Majorczyk z Gniezna i Pracownia Architektoniczno-Budowlana DICK-BUD z Gniezna. Wsparcia przy wydaniu książki udzieliło też Nadleśnictwo Gniezno oraz osoba prywatna, która nie życzyła sobie ujawniana swoich danych.

Książka ma 260 stron, format A5, składa się z 15 rozdziałów i 62 podrozdziałów. W publikacji znajdziemy blisko 200 fotografii, z czego 125 zdjęć jest archiwalnych z lat 1910 – 1939, nigdy wcześniej nie było publikowanych. Książka wydrukowana została na papierze kredowym.

Otwarta premiera książki „Złoto Dziedzica”– na którą wszystkich zapraszamy – i spotkanie z jej autorem odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Spotkanie poprowadzi Dawid Jung, redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie”.

(as)