Karol Soberski z „Medalem Koronacyjnym”!

W ramach trwającego Festiwalu „Fyrtel” w Gnieźnie, dziś wieczorem zorganizowano uroczystość, na którą zaproszono kilku gości specjalnych. Otrzymali oni z rąk Tomasza Budasza odznaczenia za swoją działalność w dziedzinie krzewienia dziedzictwa kulturowego. Wśród nagrodzonych „Medalem Koronacyjnym” znalazł się Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Prezydent odznaczył w sobotni wieczór cztery osoby „Medalem Koronacyjnym” za zasługi w promowaniu Pierwszej Stolicy Polski przez swoją działalność. Wśród nagrodzonych jest Karol Soberski, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz autor książek historycznych, m. in. „Skarb Dziedzica”, „Tajemnicy Pałac Zakrzewo”, „Zapomniana zbrodnia” i „Złoto Dziedzica”. W jego przypadku „Medal” otrzymał „za stworzenie cyklu książek popularyzujących dziedzictwo kulturowe Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”

– Dla mnie to przede wszystkim jest ogromne zaskoczenie, że dostaję „Medal Koronacyjny”, bo się tego nie spodziewałem, a szczególnie, że obserwuję, iż pisanie książek o historii regionu nie jest popularne wśród urzędników – mówi Karol Soberski, który świętuje ponadto w tym roku 10-lecie istnienia firmy Media Lokalne, wydawcy poralu informacjelokalne.pl, a niedawno założył Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, która skupia coraz szersze grono regionalnych eksploratorów. – A że nagrodę przyznano mi dziś na festiwalu „Fyrtel”, to tym bardziej jestem miłe, bo moje książki są właśnie związane z naszym regionem i dziedzictwem kulturowym tego regionu oraz różnymi bohaterami, zarówno Gniezna, jak też powiatu gnieźnieńskiego. Dla mnie jest to historyczna chwila, że właśnie na tym Festiwalu te nagrodę otrzymuję – dodaje K. Soberski.

Karol Soberski podkreśla, że ten Medal zdopinguje go do dalszej pracy na rzecz przywracania pamięci osobom, miejscom i wydarzeniom z naszego regionu, związanym z lokalnym dziedzictwem kulturalnym i historycznym.

Odznaczenie trafiło także do fotografów Henryka Maćkowiaka i Władysława Nielipińskiego oraz Magdaleny Karpińskiej z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

(wo)
Fot. Jerzy Andrzejewski