Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Saskowskich!

Zarząd Fundacji Historyczna „Przywracamy Pamięć” podjął decyzję o przyznawaniu – co roku – Nagrody Historycznej im. Franciszka i Antoniego Saskowskich za najlepszą w danym roku inwestycję (projekt, wydawnictwo) historyczno-turystyczne. I dzisiaj – podczas Gali Plebiscytu „Człowiek Roku” organizowanego przez portal informacjelokalne.pl – wręczona została pierwsza taka Nagroda!

– Skąd pomysł na taką Nagrodę? Otóż po półtora roku działalności naszej Fundacji – naszą działalność zainaugurowaliśmy w listopadzie 2017 r. – zauważyliśmy, że w regionie w którym działamy, na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, każdego roku pojawiają się nowe inwestycje, wydawnictwa czy też projekty turystyczno-historyczne. I bardzo często są one dostrzegane na szczeblu wojewódzkim czy krajowym, a sporadycznie doceniane są lokalnie – mówi Karol Soberski, prezes Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. – Dlatego zdecydowaliśmy aby co roku jeden taki, najciekawszy naszym zdaniem, projekt, wydawnictwo czy inwestycję doceniać i nagradzać – dodaje.

Dalej K. Soberski wyjaśnił, dlaczego wybrano takich patronów Nagrody. Wynika to z faktu, że Franciszek Saskowski, przedwojenny dziedzic Popowa Ignacewa w gminie Mieleszyn w powiecie gnieźnieńskim i jego brat Antoni, który był właścicielem ziemskim w Wyrobkach w powiecie mogileńskim, byli osobami które swoimi działaniami 1w okresie międzywojennym łączyli Wielkopolskę, Kujawy i Pałuki, dlatego idealnie pasują na patronów nagrody, która ma obejmować właśnie te ziemie.

Kto otrzyma Nagrodę?
– Miejsce to znane jest od dziesiątek lat. Zapewne większość z Państwa przejeżdżając przez tę miejscowość zauważyło zarośnięte krzewami, leżące przy drodze, to niezwykle malownicze miejsce. Jednak, oprócz mieszkańców tej wsi, mało kto znał historię tego zakątka. Osobiście to miejsce zwane lodownią, jak i jej historię poznałem wiele lat temu. Było to miejsce magiczne i tajemnicze… Ale czegoś tam brakowało… – podkreśla K. Soberski. – Aż przyszedł rok 2016 i władze gminy rozpoczęły się tam prace, które zakończono w roku 2018. Dzisiaj to miejsce to przepiękna grota do której by wejść, trzeba przejść po moście pontonowym! Obok zlokalizowano ścieżkę dydaktyczną. W tej grocie, zwanej też lodową piwniczką znajdują się eksponaty z miejscowej Izby Pamięci i Tradycji. Dzięki temu miejsce nabrało nowego wyrazu, nowej tożsamości i od momentu otwarcia, w listopadzie 2018 r., przyciąga turystów zwabionych niezwykłą historią wyspy na stawie! Jedynej takiej atrakcji turystycznej w Wielkopolsce! – dodaje.

Dalej prezes Fundacji ogłosił: – Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” przyznaje Nagrodę Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich za rok 2018 Gminie Kiszkowo za projekt „Odtwarzamy „Kipę” – lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych”!

W imieniu Gminy Kiszkowo Nagrodę odebrali: Zbigniew Wołczyk, sołtys Łagiewnik Kościelnych oraz Andrzeja Szprywę, dyrektora tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa, twórcę wspomnianej Izby Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo!

– Nie chcemy się tutaj przepychać – zaczął z uśmiechem A. Szprywa. – Ale ja chciałbym oddać głos twórcy, osobie która doprowadziła „Kipę”, że ona jest dzisiaj perełką, czyli sołtysowi Zbigniewowi Wołczykowi. A wyspa, jak mówił Karol, jest naprawdę rarytasem – dodaje.

Z kolei sołtys Z. Wołczyk stwierdził: – Nie spodziewałem się takiej nagrody. Nie należy się ona mnie, ale całej wsi, wszystkim mieszkańcom, że tak pomogli i że chcieli wspólnie działać. To tak naprawdę dzięki nim udało się doprowadzić wyspę, tzw. „Kipę”, że dzisiaj jest ona naprawdę piękna. Warto przyjechać latem do Łagiewnik Kościelnych, obejść wyspę, posiedzieć na ławeczkach nad stawem czy wejść po moście do groty.

Więcej o „Kipie” można przeczytać tutaj.

(as)
Fot. Jerzy Andrzejewski