Warsztaty fotografii reportażowej rozpoczęte

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” jest organizatorem warsztatów fotografii reportażowej. W warsztatach, które rozpoczęły się dzisiaj a zakończą pod koniec listopada, biorą udział tylko członkowie Fundacji. Zajęcia prowadzi jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce – Jerzy Andrzejewski.

– Pomysł warsztatów narodził się podczas jednego ze spotkań Fundacji, gdzie omawiając tegorocznej plany uznaliśmy, że mamy za mało osób, które mogą dokumentować poprzez fotografię, nasze przedsięwzięcia. Tych projektów zapowiada się kilkanaście, stąd potrzebujemy też odpowiednio przygotowane osoby, które mogłyby od strony fotograficznej uwieczniać realizowane przez nas pomysły – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Warsztaty fotograficzne to propozycja dla tych członków Fundacji, którzy kochają fotografię, niezależnie od marki posiadanego aparatu. I z tej propozycji skorzystało kilkoro członków Fundacji. Zajęcia, które rozpoczęły się dzisiaj, będą zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.

Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie, a miejscem warsztatów była Pracownia Fotograficzna Jerzego Andrzejewskiego. Podczas zajęć, prowadzący J. Andrzejewskie, skupił się głównie na zagadnieniach teoretycznych. Była między innymi mowa o tym, jak fotograf powinien się zachowywać w tłumie, jak w kościele czy na uroczystościach państwowych, a jak na zawodach sportowych. Była też mowa o etyce fotografów oraz o stroju, bo jak podkreśla prowadzący warsztaty: – Trzeba zawsze mieć odpowiedni strój do odpowiedniego miejsca. W szortach nie wypada pójść na uroczystość do katedry czy do prezydenta.

Nie zabrakło też innych przykładów zachowania fotografa w różnych sytuacjach. – Fotografią zajmuję się od ponad 50 lat. Odrobinę mojego doświadczenia będę chciał podczas naszych zajęć wam przekazać, by fotografia sprawiał wam radość i przyjemność – podkreśla J. Andrzejewski.

Na zakończenie dzisiejszych warsztatów, każdy z uczestników otrzymał „zadanie domowe”, które zostanie podsumowane i omówione na kolejnym zajęciach, 24 sierpnia. Zakończenie warsztatów zaplanowano na koniec listopada.

Warsztaty prowadzi Jerzy Andrzejewski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Jerzy Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata” (przy okazji fotografując ten świat). Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

(fh)