„Bankierzy tajemnic” – nowe odkrycia

W 2020 r. przypadnie 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Franciszka Saskowskiego, właściciela majątku Popowo Ignacewa, fundatora tamtejszego kościoła, wójta gminy Mieleszyn w latach 1935 – 1939, radnego powiatowego i człowieka wielkiego formatu, zasłużonego dla naszego regionu. Z tej okazji planuję wydać trzecią część (po „Skarbie Dziedzica” i „Złocie Dziedzica”) historii życia i działalności Franciszka Saskowskiego (i jego brata Antoniego), która będzie nosiła tytuł „Bankierzy tajemnic”.

Popowo Ignacewo to wieś położona w gminie Mieleszyn. Z pozoru niczym nie różniąca się od innych polskich wsi, jednak po bliższym przyjrzeniu się dostrzeżemy, że kryje w sobie wiele tajemnic. Położony we wsi dwór należał od 1913 r. do polskiej rodziny Saskowskich, rodziny która w 1936 r. ufundowała też tamtejszy kościół. Rodzina ta zapisała się w historię regionu wieloma innymi działaniami, dzisiaj zapomnianymi, ponieważ po II wojnie światowej ród Saskowskich został wymazany przez komunistów z kart historii. Pamięć o nich przywrócona została dopiero w 2016 r. dzięki książce „Skarb Dziedzica” i później poprzez pozycję „Złoto Dziedzica”.

„Skarb Dziedzica”
Franciszek Saskowski, urodził się 25 października 1890 r. w Turzy (dzisiejsza gmina Damasławek) a zmarł 22 lipca 1940 r. w Popowie Ignacewie. Był właścicielem majątku Popowo Ignacewo, ufundował tamtejszy kościół, przebudował pałac w Popowie Ignacewie, od 1935 do 1939 r. był wójtem gminy Mieleszyn oraz radnym powiatowym. Działał w Towarzystwie Powstańców i Wojaków, założył Kółko Rolnicze i udzielał się w wielu innych organizacjach. Jego życie i działalność szeroko i szczegółowo opisałem w książce „Skarb Dziedzica”, która ukazała się w 2016 r.

Złoto Dziedzica”
Z kolei brat Franciszka – Antoni (ur. 29 grudnia 1892 r. w Turzy, zm. 14 stycznia 1958 r. w Drawsku Pomorskim) był właścicielem majątku Wyrobki koło Mogilna. I – podobnie jak jego brat – udzielał się w działalności społeczno-politycznej. Od 1928 do 1939 r. był wójtem gmin y Mogilno-Zachód, jednocześnie sprawując mandat radnego powiatowego. Jego pozycja była tak mocna, że w 1938 r. Antoni Saskowski wszedł do wąskiego grona 15-osobowej Komisji Głównej, której zadaniem było zaproponowanie listy kandydatów do senatu na których zagłosować mieli uczestnicy Poznańskiego Wojewódzkiego Kolegium Wyborczego. Był też członkiem Zarządu Komunalnej Kasy Oszczędności w Mogilnie, a także przewodniczącym Koła Ligi Obrony Powietrznej Państwa Mogilno – Zachód. Podobnie jak jego starszy brat, również udzielał się na innych płaszczyznach działalności społecznej. Więcej o jego życiu i działalności w książce „Złoto Dziedzica”, która na rynku wydawniczym pojawiła się w 2018 r.

Kolejne sekrety…
Od ukazania się drugiej części historii braci Saskowskich, zgłosiło się do mnie wiele osób z informacjami, że są w posiadaniu kolejnych wiadomości i dokumentów (w tym wiele wręcz sensacyjnych) związanych z Franciszkiem i Antonim, jak i samym Popowem Ignacewem. Między innymi otrzymałem rękopis pierwszego kazania, które zostało wygłoszone 21 czerwca 1936 r. podczas konsekracji kościoła w Popowie Ignacewie. Autorem homilii był – dzisiaj już błogosławiony – ks. Michał Kozal. Jego 24-stronicowe, pisane piórem kazanie to niezwykły dokument tamtych czasów. Wszedłem też w posiadanie wielu niepublikowanych wcześniej fotografii.

Cały czas dochodzą do mnie jednak sygnały, że w posiadaniu wielu mieszkańców naszego regionu, ale też innych stron Polski, jest nadal wiele fotografii i dokumentów związanych z działalnością Franciszka Saskowskiego i jego brata Antoniego oraz z samym Popowem Ignacewem. Wielka ilość fotografii z tamtego okresu nie powinna nikogo dziwić, ponieważ rodzina Saskowskich, podobnie jak wiele innych zacnych rodzin w tamtym okresie, uwieczniała siebie na zdjęciach. Niestety zawirowania historii sprawiły, że wiele z tych zdjęć (czy dokumentów) zaginęło…

Dlatego zwracam się z prośbą do naszych Czytelników o wszelkie informacje na temat posiadanych fotografii czy dokumentów związanych z Franciszkiem i Antonim Saskowskimi oraz Popowem Ignacewem, czy szerzej z gminą Mieleszyn. Najbardziej zależy mi na wszelkich materiałach z lat 1913 – 1945.

Nadal poszukuję wszelkich informacji na temat pałacu, parku i budowy kościoła a także okolic wsi Popowo Ignacewo. Poszukują również osób, które były spokrewnione lub znały Janinę Kaczmarek – narzeczoną Franciszka Saskowskiego, jak również Helenę Imbierowicz, żonę Antoniego. Przypuszczam, że mogły po nich zostać fotografie, dokumenty czy wspomnienia członków ich rodzin.

Szukam też wszelkich materiałów (fotografii, dokumentów, wspomnień, itp.) na temat właścicieli ziemskich majątków Kołdrąb, Popowo Podleśne, Przysieka, Dziadkowo i Mielno.

Drodzy Czytelnicy! Jeśli ktoś z Was posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące rodziny Franciszka i Antoniego Saskowskich, czy Popowa Ignacewa i chciałby się nimi podzielić, proszony jest o kontakt: e-mail: naczelny@informacjelokalne.pl lub telefoniczny: 515-980-504.

Wszelkie materiały zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom. Zapewniam anonimowość.

Karol Soberski