„Skarby i tajemnice…” czyli swego nie znacie

Miłośnicy historii, którzy nie mogli przybyć tydzień temu na uroczystą premierę nowej książki Karola Soberskiego zatytułowanej „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, spotkali się z autorem wczoraj późnym popołudniem w Restauracji Wozownia przy pałacu w Czerniejewie. W trakcie spotkania, prowadzonego przez Agnieszkę Ziebarth, nie zabrakło pytań m.in. o pomysł na publikację, a także o kolejne książki.

Pałac w Czerniejewie wypełnił się wczoraj w godzinach popołudniowych miłośnikami historii. Wszystko za sprawą Karola Soberskiego, dziennikarza, pisarza i niezależnego badacza lokalnej historii. Prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Z kolei od 2012 r. w ramach „Wędrówek z historią” oprowadza turystów po pałacach, dworach, zapomnianych i ciekawych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim. Jest też pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów. K. Soberski pisze także książki o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Przez ostatnie 3 lata napisał:„Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica” i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

Najpierw od godz. 15.00 do godz. 18.00, K. Soberski wcielił się w rolę przewodnika i oprowadził blisko 70-osobową grupę turystów po pałacu w Czerniejewie (więcej o tym tutaj).

Następnie o godz. 18.30 w trakcie spotkania autorskie prowadzonego przez Agnieszkę Ziebarth (absolwentkę filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim; bibliotekarkę i miłośniczkę literatury; autorkę projektu „Polski kryminał jest sexy”) opowiadał o swojej najnowszej książce zatytułowanej „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

Podczas trwającego blisko godzinę spotkania, odpowiadając na pytania prowadzącej, K. Soberski wyjaśnił motywy napisania książki, ciekawą formułę tej publikacji, przyznał które opisane miejsca są dla niego szczególne, a także co było najtrudniejsze podczas pracy nad tą książką. Nie zabrakło również zapowiedzi, jakie są planowane kolejne publikacje.

Na koniec spotkania nie zabrakło pytań. Między innymi Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu pytał, czy w kolejnych książkach będą opisane ciekawe miejsca z gminy Gniezno, Trzemeszno lub Witkowo. K. Soberski odpowiedział, że planuje taką książkę, która dodatkowo będzie uzupełniona o gminę Rogowo, Mogilno i Janowiec Wielkopolski.

Z kolei Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna pogratulował nowej książki i stwierdził, że publikacja jest potwierdzeniem przysłowia „cudze chwalicie, swego nie znacie”. I zaznaczył, że wielu z nas codziennie przejeżdża obok miejsc, które zostały opisane w książce i nie ma pojęcia, jakie fascynujące historie one skrywają.

Po spotkaniu, chętni mogli nabyć nową książkę i zdobyć dedykację od autora.

A już wkrótce poinformujemy o kolejnych spotkaniach z Karolem Soberskim i jego nową książka m.in. w Pobiedziskach czy Witkowie.

Książkę można kupić tutaj

(fh)
Fot. A. Soberska