Wieczór w Strzelnie pełen skarbów i tajemnic

Czytelnia wypełniona po brzegi, konieczność dostawiania krzeseł i rodzinna atmosfera – w takich okolicznościach przez blisko dwie godziny opowieści o najnowszej książce „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strzelnie (powiat mogileński) snuł Karol Soberski. Oprócz najnowszej książki, K. Soberski opowiadał też o poprzednich publikacjach, o Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, a także o Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Spotkanie w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzelnie otworzyła Zofia Nowak-Paczkowska, dyrektor biblioteki oraz Zbigniew Domański, prezes PTTK w Strzelnie, które było organizatorem spotkania.

Następnie przedstawiony został gość spotkania: K. Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów. Kolejna edycja Festiwalu od 20 do 23 marca 2020 r.

Wieczór o skarbach i tajemnicach
Następnie głos zabrał bohater wieczoru, który przybliżył zebranym Czytelnikom – a czytelnię wypełniło ponad 50 osób – swoją najnowszą książkę pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. – Książka jest owocem moich blisko 10-letnich wędrówek po okolicach Gniezna, wycieczek zarówno indywidualnych, jak i grupowych, które organizuję w ramach „Wędrówek z historią”. W trakcie tych wypadów pokazuję – od zupełnie nieznanej strony – miejsca wydawałoby się już znane, ale również zabiera turystów w miejsca zupełnie zapomniane, niedostępne, opuszczone – mówi K. Soberski.

Następnie K. Soberski przybliżył wybrane miejsca – opisane w szczegółach w książce – znajdujące się w gminach: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo. – Są one wypełnione fascynującymi historiami, ciekawymi zabytkami czy też intrygującymi tajemnicami. Okolice Gniezna, które w książce wskazuję, to inspirujące pomysły na dłuższe i krótsze wyprawy dla każdego – uważa K. Soberski.

O wcześniejszych książkach i Festiwalu
„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to już piąta – w ostatnich 3 latach – książka napisana przez K. Soberskiego. Wcześniej spod jego pióra wyszły „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”. O nich także wspominał gość wieczoru.

Nie zabrakło też informacji o organizowanym przez K. Soberskiego wielkim wydarzeniu historycznym w pałacu w Czerniejewie, czyli II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r. Była też mowa o Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którą K. Soberski powołał w 2017 r. (i której jest prezesem), jej celach i zadaniach.

Spotkanie zakończyło się złożeniem podziękowań przez organizatorów spotkania na ręce Karola Soberskiego i jego żony Aleksandry. Po spotkaniu, zaś chętni mogli nabyć nową książkę, jak i wcześniejsze i zdobyć dedykację od autora. Nie zabrakło też wspólnych fotografii.

Kończąc spotkanie K. Soberski zaprosił też uczestników spotkania na zwiedzania pałacu w Czerniejewie, które poprowadzi w sobotę, 23 listopada.

Wszystkich miłośników książek K. Soberskiego zapraszamy na kolejne spotkania: 9 i 10 listopada na Zamku Czocha i 22 listopada w bibliotece w Witkowie.

(fh)