W Rogowie o skarbach i tajemnicach…

W rodzinnej atmosferze przebiegało wczorajsze spotkania Karola Soberskiego z Czytelnikami w Gminnym Domu Kultury w Rogowie. Sala wypełniła się do ostatniego miejsca! K. Soberski przez blisko 2-godzinnej opowiadał o swoje najnowszej książce pt. „Skarbach i tajemnicach okolic Gniezna”. Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie.

Spotkanie otworzyła Alina Rogowa, kierownik biblioteki, która przedstawiła gościa spotkania. Następnie głos zabrał Karol Soberski, który przybliżył zebranym, blisko 60 osobom swoją najnowszą książkę pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. – Książka jest owocem moich blisko 10-letnich wędrówek po okolicach Gniezna, wycieczek zarówno indywidualnych, jak i grupowych, które organizuję w ramach „Wędrówek z historią”. W trakcie tych wypadów pokazuję – od zupełnie nieznanej strony – miejsca wydawałoby się już znane, ale również zabiera turystów w miejsca zupełnie zapomniane, niedostępne, opuszczone – mówi K. Soberski.

Następnie K. Soberski przybliżył wybrane miejsca – opisane w szczegółach w książce – znajdujące się w gminach: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo.

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to już piąta – w ostatnich 3 latach – książka napisana przez K. Soberskiego. Wcześniej spod jego pióra wyszły „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”. O nich także wspominał gość wieczoru.

Na spotkanie – oprócz mieszkańców gminy Rogowo – przybyli także mieszkańcy gminy Mieleszyn, gminy Janowiec Wielkopolski i gminy Żnin. Spotkanie bardzo udane i rzeczowe, a co najważniejsze narodził się pomysł napisania książki o historiach związanych z Rogowem i okolicami!

Spotkanie zakończyło się złożeniem podziękowań przez kierownik biblioteki A. Rogowę na ręce Karola Soberskiego. Po spotkaniu, zaś chętni mogli nabyć nową książkę, jak i wcześniejsze i zdobyć dedykację od autora.

Nie zabrakło też informacji o organizowanym przez K. Soberskiego wielkim wydarzeniu historycznym w pałacu w Czerniejewie, czyli II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r.

Była też mowa o Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którą K. Soberski powołał w 2017 r. (i której jest prezesem), jej celach i zadaniach.

O autorze
K. Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów. Kolejna edycja Festiwalu od 20 do 23 marca 2020 r.

(fh)
Fot. A. Soberska