Będzie się działo! Festiwale, książki, wędrówki z historią…

Trzy ogólnopolskie festiwale, dwie premiery książek, spotkania autorskie i wiele wypraw historycznych po regionie! Pandemia pandemią, ale trzeba normalnie żyć (i nie dać się zwariować), trzeba działać, trzeba planować, bo przyjedzie czas, że pandemia minie. Dlatego już dzisiaj informujemy o planach wielu wydarzeń na ten rok, które organizuje autor tego artykułu przy współpracy ze swoją Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” i z portalem Pojezierze24.pl (przy trzech z tych projektów współpracujemy z Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie).

Oto plan, który – głęboko w to wierzę – uda się zrealizować:

1) marzec 2021 – zaproszony przez moje zacnego kolegę Jacka Podemskiego (na zdjęciu przed pałacem w Czerniejewie), twórcę takich filmów jak „Czarnobyl – wstęp wzbroniony” (2015), „Powrót do Czarnobyla” (2017) i „Fukushima – wstęp wzbroniony” (2019) oraz kultowego programu telewizyjnego „Wstęp wzbroniony”, zrealizujemy w naszym regionie ciekawy projekt dla miłośników turystyki. Szczegóły już wkrótce!

2) 4 – 6 czerwca 2021 (Gniezno) – „Historyczne Konfrontacje – książka – dokument – fotografia”. Trzydniowe, ogólnopolskie wydarzenie mające na celu promocję książki historycznej obejmującej wydarzenia z lat 1918 – 1945. W ramach tego odbędą się: spotkania z pisarzami, dyskusje, warsztaty, wystawy i targi książki. Projekt wspólnie z eSteDe.

3) od czerwca do września 2021 (w soboty) – „Zakątki Niepodległości” – cykl dziesięciu wędrówek/spacerów historycznych po powiecie gnieźnieńskim śladami wydarzeń i ludzi związanych z odzyskaniem niepodległości.

4) czerwiec 2021 (pałac w Czerniejewie) – przedpremiera książki „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”
– czerwiec 2021 – Janowiec Wielkopolski – premiera książki „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”
– czerwiec 2021 – Kołdrąb – spotkanie autorskie w miejscu gdzie żył i działał bohater książki „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”

5) 23-25 lipca 2021 (Gniezno) – II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Wydarzenie ogólnopolskie, którego pierwsza edycja odbyła się w marcu 20219 r. (w 2020 r. pandemia nie pozwoliła na organizację). Projekt wspólnie z eSteDe.

6) październik/listopad 2021 (Gniezno lub Czerniejewo) – dwudniowy, ogólnopolski I Festiwal Podróżniczy „Za zakrętem”. W ramach tego odbędą się: spotkania z podróżnikami i odkrywcami, panele dyskusyjne, wystawy i kiermasz książek.

7) grudzień 2021 (pałac w Czerniejewie) – premiera książki „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach”.

Mamy nadzieję, że pandemia lub inne czynniki nie pokrzyżują tych planów i uda się je zrealizować. Ale znając życie (i ciągłe nowe pomysły) nie można wykluczyć, że pojawią się jeszcze inne niezwykłe projekty, które będą w tym roku realizowane! Życie bowiem jest zbyt krótkie, by żyć byle jak! Życie jest piękne i trzeba je brać pełnymi garściami! A możliwości jest bardzo wiele!

Już dzisiaj zapraszamy do udziału w tych wydarzenia! O wszystkim będziemy na bieżąco informować na portalu Pojezierze24.pl i na stronie Fundacji Historycznej – fundacjahistoryczna.pl

Karol Soberski