Plany Fundacji Historycznej na jesień

Po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie oraz po sztandarowym przedsięwzięciu Fundacji, czyli II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w lipcu odbył się w Gnieźnie, odbyło się wczoraj spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. W trakcie spotkanie w sali historycznej Centrum Kultury „Scena to dziwna” omówiono plany na najbliższe miesiące oraz przedstawiono nowych członków Fundacji.

Poniedziałkowe spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej. – Bardzo dziękuję wszystkim tutaj obecnym oraz tym członkom Fundacji, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, za pomoc i zaangażowanie w II Festiwal Historyczny. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem, co też jest Waszą zasługą – podkreślił.

Następnie przedstawił dwoje nowych członków Fundacji: Danutę Weber i Marcina Patera, którzy w kilku słowach opowiedzieli o sobie i swoich zainteresowaniach historią

Kolejnym punktem spotkania było omówienie planów na najbliższe miesiące. W ramach działań Fundacji zorganizowane zostaną kursy fotografii cyfrowej i analogowej, które poprowadzi Jerzy Andrzejewski. – Będą to zajęcia zarówno dla członków Fundacji, jak i osób nie będących w szeregach Fundacji – zaznaczył J. Andrzejewski. (o szczegółach poinformujemy wkrótce).

Następnie omówiono dwa projekty badawczo-eksploratorskie które w najbliższym okresie zamierza zorganizować Fundacji i jeden projekt do którego została zaproszona przez archeologa Roberta Prawniczaka.

W dalszej części była mowa o cyklu comiesięcznych spotkań w jednym z pałaców na Pojezierzu Gnieźnieńskim z pisarzami, podróżnikami, odkrywcami i filmowcami. – Będą to znane i lubiane osobowości z pierwszych stron gazet, z telewizji, radia czy internetu! – zapowiedział K. Soberski.

Zdecydowano również o tym, by do 12 września osoby, chcące pojechać w listopadzie na spotkanie miłośników historii na Zamek Czocha, zgłosiły swój akces na ten wyjazd. Podczas kolejnego spotkania Fundacji, wyznaczonego na 13 września, zapadnie też decyzja o kierunku wycieczki zorganizowanej przez Fundację. Do wyboru jest: Podlasie, Ziemia Łódzka i Pomorze Zachodnie.

W trakcie spotkania, wstępnie wyznaczono również dzień 25 września na organizację VI Rajdu Pieszego im. Pawła Występskiego po Bieszczadach Kłeckich. Jesienią członkowie Fundacji powrócą również do cyklu wyjazdów w ciekawe miejsca pod nazwą „Sobota z historią”.

Na koniec blisko dwugodzinnego spotkania była też mowa o wstępnym programie III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 25 do 27 marca 2022 r. ma się odbyć – jeśli pandemia pozwoli – w pałacu w Czerniejewie.

Ostatnim punktem spotkania były „wolne wnioski” w trakcie których poruszono tematy organizacyjne związane z bieżącą działalnością Fundacji, w tym temat nowej platformy komunikacyjnej między członkami Fundacji oraz temat wystaw czasowych organizowanych w ramach działalności organizacji.

Osoby chcące zaangażować się w działalność Fundacji Historycznej prosimy o kontakt na maila: fundacjahistoryczna@post.pl

Arkadiusz Gaca
Fot. W. Biront