Startuje druga edycja projektu „Pałace Tajemnic”!

Już dzisiaj w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo rusza druga akcja w ramach projektu „Pałace Tajemnic”, który zainaugurowany został w lutym w Zdziechowie w gminie Gniezno. Pomysłodawca projektu Karol Soberski realizuje go wspólnie z archeologiem Radosławem Hermanem. W trakcie akcji w Łagiewnikach Kościelnych, która potrwa do niedzieli, przebadany zostanie park przy tamtejszym dworze.

Dzisiaj w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim rozpoczyna się II Zlot Miłośników Historii „Pałace tajemnic”. Przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich miłośników historii: poszukiwaczy, regionalistów, czytelników książek historycznych i tych pasjonatów historii, którzy lubią zasiąść na widowni i posłuchać ciekawych prelekcji! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było!

Efektem projektu ma być m.in. wzbogacenie wiedzy o danym pałacu dzięki poszukiwaniom terenowym, ubogacenie w zabytki lokalnych muzeów lub izb pamięci, powstanie książek o dziejach danej rezydencji, cykl ciekawych prelekcji, edukacja młodego pokolenia oraz integracja środowiska poszukiwaczy.

Druga odsłona projektu „Pałace Tajemnic” odbędzie się od 1 do 3 kwietnia 2022 r. w okolicach XIX-wiecznego dworu w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XIII w. Nas jednak interesuje okres z którego pochodzi miejscowy dwór i park, czyli I połowa XIX wieku. Badania będą prowadzone w otaczającym dwór parku… Najciekawsza historia wiąże się z działaniami Niemców w czasie II wojny światowej… I tych pozostałości będziemy szukać!

– W projekcie w Łagiewnikach weźmie udział 60 poszukiwaczy z całej Polski. Zlot rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do niedzieli. W sobotę i niedzielę prowadzone będą poszukiwania, zgodnie z pozwoleniem Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków i za zgodą Wójta Gminy Kiszkowo. Wszystko zgodnie z prawem i pod nadzorem archeologa. Przewidujemy bogaty program i ciekawe poszukiwania – mówi Karol Soberski.

Spotkanie w Łagiewnikach realizowane jest przy współpracy z Gminą Kiszkowo, miejscową szkołą i odbywa się pod patronatem wójta gminy Tadeusza Bąkowskiego.
I Zlot w Zdziechowie

I Zlot Miłośników Historii „Pałace Tajemnic” odbył się od 11 do 13 lutego w Zdziechowie w gminie Gniezno. Zlot zakończył się pełnym sukcesem organizacyjnym i programowym. Projekt, który jest autorskim pomysłem Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, okazał się strzałem w dziesiątkę! Patronat nad zlotem sprawowała Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. Projekt to idealna promocja atrakcji turystycznych gmin powiatu gnieźnieńskiego.

Relacje z tego Zlotu można przeczytać tutaj.