Fundacja nawiązała współpracę z Biblioteką w Żninie

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna oraz portal Pojezierze24.pl nawiązały współpracę z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Żninie. Współpraca, której pierwsze efekty będą już widoczne w najbliższych miesiącach, zaowocuje kilkoma wspólnymi przedsięwzięciami, takimi jak spotkania autorskie czy tematyczny festiwal zorganizowany w Żninie z udziałem prelegentów z całej Polski.

Wczoraj w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie odbyło się spotkanie dyrektor Biblioteki, Beaty Czaczyk z przedstawicielami Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna (a jednocześnie portalu Pojezierze24.pl) w osobach Karola Soberskiego, prezesa Fundacji i Aleksandry Soberskiej, członka Zarządu Fundacji.

Okazją do spotkania było przekazanie przez Fundację do Biblioteki wystawy „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”, którą do naszego regionu – dzięki współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – ściągnęła Fundacja Historyczna. Wystawa była prezentowana od 23 września do 2 października w wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolski, (na organizowanym przez Fundację – III Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”), później od 8 do 23 października była prezentowana w pałacu w Zakrzewie. Obecnie – od 25 października do 15 listopada będzie ją można oglądać w Żninie. Później będzie ją można podziwiać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie.

Przy tej okazji doszło do rozmów przedstawicieli Fundacji z dyrekcją Biblioteki w efekcie czego uzgodniono kilka pomysłów na przyszłość. W trakcie rozmów padły m.in. propozycje, by w przyszłym roku zorganizować w żnińskiej bibliotece przedsięwzięcie związane z podróżami (w placówce działa Klub Podróżnika), spotkanie autorskie a także dyskusje związana z historią regionu. Podczas rozmów pojawiły się także inne pomysły na wspólne projekty, ale o szczegółach będziemy informowali wkrótce.

Na zakończenie wczorajszego spotkania przedstawiciele Fundacji Historycznej mieli okazję – w towarzystwie dyrektor Biblioteki – zwiedzić placówkę, zobaczyć piękną Czytelnię oraz poznać Barbarę Filipiak, pisarkę (autorkę dwóch unikatowych książek: „Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska. Droga do Żnina” (2017) i „Leon Lichociński. Książę Pałuckich Przewodników” (2022), która na co dzień pracuje w żnińskiej książnicy. Pani Barbara została też zaproszona – jako prelegentka – na przyszłoroczny IV Festiwal Historyczny z wykładem o życiu i działalności Leona Lichocińskiego.

O szczegółach współpracy poinformujemy już wkrótce.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie to już kolejna instytucja z którą współpracuje Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Wcześniej Fundacja nawiązała współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Zdziechowie, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowcu Wielkopolskim, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Napoleońskim „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna oraz Pałacem w Zakrzewie.