O rajdzie Śladami Świadków Historii i planach na wiosnę

Za nami drugie w tym roku, ale tym razem robocze spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w trakcie którego zapadło kilka istotnych decyzji. Miejscem zebrania było Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Głównym tematem spotkania były plany na marzec i kwiecień tego roku.

Spotkanie, które odbyło się dzisiaj, otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji, który na początku spotkania powitał Piotra, który po rocznej nieobecności w gronie członków Fundacji (wynikającej z obowiązków zawodowych) powrócił do aktywnej działalności w naszej organizacji.

Następnie omówiono najpilniejsze tematy związane z wydarzeniami w marcu. Pierwszym punktem była organizacja I Rajdu Pieszego Śladami Świadków Historii, który odbędzie się w sobotę, 11 marca. Start rajdu zaplanowano w Nowaszycach i tam też będzie zakończenie blisko 7-kilometrowej wędrówki. Szczegóły raju przedstawimy już wkrótce w osobnym artykule.

Następnie ustalono, że 15 kwietnia zostanie zorganizowany grill członków Fundacji, tradycyjny coroczny grill związany z początkiem wiosny.

K. Soberski wspomniał również o organizowanych – wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Zdziechowie – II edycji Historycznych Konfrontacji,które rozpoczną się już 24 marca.

Kolejnym punktem, który K. Soberski omówił była organizację I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbędzie się pałacu w Czerniejewie. Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” będzie partnerem tego wydarzenia.

W dalszej części spotkania była mowa o możliwości wyjazdów członków Fundacji na Wał Pomorski oraz do Bydgoszczy na zwiedzanie Exploseum – centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg, które działa w ramach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. – W dawnych budynkach produkcyjnych niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych, interaktywna ekspozycja wprowadza w tajniki produkcji nitrogliceryny, historię broni, uzbrojenia i materiałów wybuchowych. I możemy to miejsce zwiedzić z zaprzyjaźnionym z nami przewodnikiem Tomkiem – wyjaśnia K. Soberski.

Na koniec K. Soberski poinformował, że chęć wstąpienia w szeregi Fundacji Historycznej wyraziło w ostatnim czasie kilka osób, w tym przedstawicielki płci pięknej. Była też mowa o innych nowych planach Fundacji na ten rok.

Fotorelacje ze spotkania do obejrzenia tutaj

Osoby chcące przystąpić do Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” zapraszamy do kontaktu na maila: fundacjahistoryczna@post.pl.