Zapowiada się bogaty rok współpracy Fundacji z eSTeDe

O ciekawych przedsięwzięciach na ten rok oraz planach na rok 2024 rozmawiali dzisiaj Karol Soberski i Arkadiusz Gaca, członkowie Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Lidią Łączny, nową dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Efektem ponad godzinnego spotkania będą wspólnie organizowane wystawy, prelekcje, spotkania tematyczne i autorskie, konferencje i warsztaty. Zapowiada się ciekawy rok współpracy Fundacji z eSTeDe.

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” współpracuje z Centrum Kultury „Scena to dziwna” z Gniezna już od kilku lat. Efektem tej współpracy były m.in. ubiegłoroczna, lipcowa wystawa #StolenMemory, zrealizowana przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich przy współpracy z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Innym dużym wydarzeniem był II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” – jedno z największych spotkań miłośników historii w Polsce – zorganizowane przez Fundację w Centrum Kultury eSteDe od 23 do 25 lipca 2021 r.

Przedsięwzięciem, które także wpisało się w dzieje współpracy Fundacji z eSTeDe jest także I edycja Historyczny Konfrontacji. Zostały one w Centrum Kultury zorganizowane w czerwcu 20921 r.

Nowy rok, nowa dyrektor, nowe pomysły
Wspomniane wydarzenia to już historia. Czas na jeszcze intensywniejszą współpracę. Nadszedł nowy rok, do tego w Centrum Kultury „Scena to dziwna” od 1 lutego jest nowa dyrektor – Lidia Łączny i w związku z tym Zarząd Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w osobach prezesa Karola Soberskiego i wiceprezesa Arkadiusz Gacy, spotkał się dzisiaj z nową dyrektor, by porozmawiać o planach na rok 2023 i zamierzeniach na rok 2024.

Ponad godzinne spotkanie było bardzo owocne dla obu stron. Uzgodniono, że w drugiej połowie roku Fundacja Historyczna wraz z Centrum Kultury eSTeDe zorganizuje wystawy, prelekcje, spotkania tematyczne i autorskie, konferencje i warsztaty.

– Z naszej strony zaproponowaliśmy kilka przedsięwzięć zarówno historycznych, jak i turystycznych. Rozmawialiśmy o dwóch konkretnych wystawach. Jedna przyjechałaby z Krakowa, a druga z Warszawy lub byłaby owocem pasji jednego z członków naszej Fundacji. Szczegóły ustalimy w najbliższym czasie – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji. – Do tego zaproponowaliśmy cykl spotkań autorskich z ciekawymi pisarzami, jak również spotkania z podróżnikami. Pojawił się tez pomysł na całodniowe wydarzenia łączące historię z turystyką oraz z warsztatami dla dzieci i dorosłych – dodaje Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji.

Zadowolenia ze spotkania nie kryła również Lidia Łączny, która zaznaczyła, że liczy na bardzo ciekawą współpracę, które efektem będą ciekawe wydarzenia i ciekawe osobowości, które zawitają do eSTeDe. Wkrótce zostanie podpisane oficjalne porozumienie o współpracy między Fundacją a eSTeDe.

Na koniec spotkania poruszono również sprawę zorganizowania w 2024 roku weekendowej konferencji tematycznej w Centrum Kultury, która dotyczyłaby lokalnego dziedzictwa kulturowego. Ale o tym poinformujemy jesienią tego roku.

Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie to kolejna instytucja z którą współpracuje Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Wcześniej Fundacja nawiązała współpracę z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Żninie, Gminną Biblioteką Publiczną w Zdziechowie, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowcu Wielkopolskim, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum „Wojen i Życia” z Żar, Muzeum Napoleońskim „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna oraz Pałacem w Czerniejewie i Pałacem w Zakrzewie.