Oddaliśmy hołd 11 Polakom zabitym w Jedwabnym!

Dzisiaj w w Burzynie (gmina Jedwabne) niedaleko Łomży odbyła się doniosła uroczystości godnego pochówku doczesnych szczątków 11 polskich ofiar niemieckiego nazistowskiego reżimu totalitarnego bestialsko zamordowanych w lesie przestrzelskim w 1941 r. w Jedwabnym. W uroczystości, w imieniu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, wzięła udział Magdalena Netter.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pogrzebową w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie po czym nastąpiło przejście w kondukcie żałobnym na miejscowy cmentarz i złożenie do grobu ekshumowanych szczątków ofiar. Tym samym po wielu latach spoczęli oni w uświęconej ziemi.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że kryptę w które spoczęły szczątki 11 ofiar, przegotowali – za zgodą proboszcza miejscowej parafii – i wymurowali członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Obok krypty stanął też krzyż.

Pochowane dzisiaj osoby, to 11 polskich ofiar niemieckiego nazistowskiego reżimu totalitarnego bestialsko zamordowanych w lesie przestrzelskim w 1941 r.  w Jedwabnym. Szczątki ofiar zostały odnalezione i ekshumowane 15 października 2022 r. przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Uroczystość odbyła się w Burzynie, ponieważ większość pomordowanych pochodziła z dawnej parafii w Burzynie – mówi Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”. – Polacy zostali pomordowani przez niemieckich żandarmów w Jedwabnym, a dokładnie skatowani w Jedwabnym i zamordowani w lesie przestrzelskim koło Jedwabnego – dodaje Marcin Sochoń, wiceprezes i rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział miłośnicy z historii z całej Polski, ci, którym na sercu leży historia Polski, historia regionu i ci, którzy chcieli pożegnać naszych rodaków. Ale złożenie doczesnych szczątków 11 ofiar niemieckiego reżimu totalitarnego niesie ze sobą także pewne przesłanie. – Chcemy, aby ta prawda o Niemcach mordujących Polaków w Jedwabnym poszła w świat. Taka jest bowiem prawda i na to są dowody. Zostali Polacy odnalezienie, została przeprowadzona ekshumacja i są na to dowody – podkreślają członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Hołd Polakom pomordowanym przez Niemców, oddała dzisiaj w Burzynie także Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, którą podczas uroczystości reprezentowała Magdalena Netter, członkini Fundacji.

Organizatorem sobotnich uroczystości byli: Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Po dzisiejszej uroczystości, przedstawicielka Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” wraz z członkami Stowarzyszenia „Wizna 1939” i ekipą programu TVP, red. Adama Sikorskiego „Było.. nie minęło” udała się do lasu przestrzelskiego, do miejsca, gdzie 11 Polaków zostało zamordowanych.

Fotorelacje z uroczystości do obejrzenia tutaj