Fundacja na Forum Historycznym w Wałczu

Z okazji 720. rocznicy lokacji miasta Wałcz, Muzeum Ziemi Wałeckiej zorganizowało dzisiaj Regionalne Forum Historyczne, które odbywało się od 7 maja do dzisiaj. W ramach Forum odbyło się siedem prelekcji. Dzisiaj, na zakończenie, uczestnicy Forum mogli wysłuchać trzech prelekcji. W dzisiejszym Regionalnym Forum Historycznym wzięła udział także przedstawicielka Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Magdalena Netter, członkini Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” wzięła dzisiaj udział w Regionalnym Forum Historycznym w Wałczu, które zostało zorganizowane przez tamtejsze Muzeum Ziemi Wałeckiej. Okazją było 720. rocznica lokacji miasta.

Dzisiejsze wykłady, to już trzecia i ostatnia odsłona Forum. Dwie wcześniejsze odbyły się 7 i 14 maja. Na niedzielne południe, w ramach obchodów 720-lecia Wałcza, organizatorzy zaprosili na prelekcje znawców lokalnej historii: Jarosława Leszczełowskiego, Piotra Wojtanka i Jarosława Ciechanowicza.

Jarosław Leszczełowski przedstawił prelekcję pod tytułem „Golczowie ziemi wałeckiej”. Z kolei wykład zatytułowany „…gdy jidysz słychać było nad Raduniem” zaprezentował Piotr Wojtanek. Na koniec Jarosław Ciechanowicz omówił temat który brzmiał „Niemieckie pomniki pierwszowojenne na terenie powiatu wałeckiego”.

– Jak podkreślają organizatorzy, ideą wydarzenia jest propagowanie lokalnej historii w związku z 720. rocznicą nadania praw miejskich miastu Wałcz – mówi Magdalena Netter, członkini Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. – Mój przyjazd na Forum miał związek zarówno z popularyzacją działań naszej Fundacji, co czyniłam w kuluarowych rozmowach, promocją wrześniowej I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, którą organizuje nasza Fundacja, jak również z wymianą doświadczeń. Nie ma bowiem lepszej okazji niż takie spotkania, by zobaczyć jak w innych regionach promowane jest lokalne dziedzictwo – dodaje.

Fotorelacje do obejrzenia tutaj