Dąb Mieliński i dąb „Chrobry” na wystawie w Turyngii!

Dwa najsłynniejsze dęby z naszego regionu – Dąb Mieliński z Mielna (gmina Mieleszyn), który ma 1054 lata i ponad 850-letni dąb „Chrobry” z Recza (gmina Rogowo) znajdą się na przyszłorocznej wystawie fotograficznej poświęconej starym dębom w Muzeum Burg Posterstein w Turyngii w Niemczech. Jest to efekt nawiązanej współpracy między tym regionalnym muzeum historii kraju Altenburger Land, a Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”.

Muzeum Burg Posterstein (Zamek Posterstein) to regionalne muzeum historii kraju Altenburger Land w Turyngii, leżące między Dreznem a Lipskiem. Wystawy prezentowane w Muzeum Burg Posterstein poświęcone są historii zamku Posterstein, historii regionu i historii salonów europejskich. Z kolei dla rodzin przygotowano wystawę „Zamek dziecięcy”. Co roku to lokalne Muzeum odwiedza około 20.000 gości.

W przyszłym roku (od 28 stycznia do 28 kwietnia) Muzeum planuje wystawę fotograficzną poświęconą starym dębom z całej Europy i dzięki nawiązanej przez Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z  Muzeum Burg Posterstein, na wystawie tej znajdą się dwa dęby z pogranicza Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego.

Pierwszy z tych dębów to Dąb Mieliński z Mielna, dąb o którym świat dowiedział się dopiero w 2010 r., kiedy to portal informacjelokalne.pl (poprzednik portalu Pojezierze24.pl) zorganizował konkurs na „Siedem Cudów Natury Powiatu Gnieźnieńskiego” i w gronie 7 cudów znalazły się dęby z Mielna, w tym Dąb Mieliński. I okazało się wtedy, ile on ma lat! „Dąb Mieliński” w tym roku skończył 1054 lata (i jest najstarszym dębem w Polsce).

Z kolei drugi z dębów – dąb „Chrobry”, który rośnie w Reczu w gminie Rogowo, zwany też „Dębem Diabła Weneckiego”, to dąb szypułkowy o wysokości 24,5 metra i obwodzie ok. 780 cm. Wiek drzewa szacuje się na ponad 850 lat.

I te dwa okazałe i prastare drzewa znajdą się na wystawie w Muzeum Burg Posterstein. – Wystawa poświęcona będzie starym dębom. W centrum uwagi znajduje się 1000-letni dąb z Nöbdenitz, który znajduje się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, ale chcielibyśmy pokazać zdjęcia i historie wyjątkowych dębów w Niemczech i Europie – informuje Sabine Hofmann z Muzeum Burg Posterstein.

Oprócz wielkoformatowych zdjęć najstarszych i najpiękniejszych dębów z Europy, znajdą się także krótkie historie związane z tymi pięknymi drzewami.

Więcej szczegółów tej wystawy już wkrótce.

Galeria dębów do obejrzenia tutaj