„Ślady” – wystawa fotograficzna w eSTeDe

Do 12 marca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie można oglądać magiczną wystawę fotograficzną o pewnym tajemniczym pałacu, zatytułowaną „Ślady”. Ekspozycja, której wernisaż odbył się dzisiaj wieczorem w Galerii eSTeDe to efekt współpracy ośrodka kultury z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Wystawa poprzedziła niezwykłą debatę pod hasłem „Ślady arystokracji na pograniczu Wielkopolski i Kujaw” w której wzięli udział Karol Soberski i Dawid Jung.

Dzisiaj wieczorem w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, dzięki współpracy tej placówki z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, odbył się wernisaż wystawy zdjęć Radka Jaworskiego pt. „Ślady”. Wernisaż wystawy poprzedził debatę pod hasłem „Ślady arystokracji na pograniczu Wielkopolski i Kujaw” w której wzięli udział Karol Soberski i Dawid Jung (relacja wkrótce).

Gości powitała Lidia Łączny, dyrektor eSTeDe i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którzy przybliżyli tematykę wystawy oraz dorobek autora wystawy.

Cykl czarno-białych fotografii, zatytułowany „Ślady” powstał we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej, w miejscu magicznym, w którym historia odcisnęła swoje piętno. Echa minionych lat świetności, ślady jego dawnych mieszkańców nie rzucają się na pierwszy rzut oka. Są ukryte w zapomnianych kątach, w cieniu, a nawet w mroku. Przestrzeń opuszczonego pałacu, doświadczanego upływem czasu, stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju. Pustka widoczna na zdjęciach nie jest w tej narracji najważniejsza. Istotne jest przemijanie ludzi i rzeczy.

Autorem fotografii jest Radek Jaworski – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX w. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom w pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Prace Radka Jaworskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Czarno-białe fotografie zostały zrobione – jak wspomnieliśmy – we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej. Pusta przestrzeń stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju o opuszczonej przestrzeni, rzeźbionej przez czas. Choć na zdjęciach nie ma ludzi to właśnie ślady ich obecności, jego dawnych mieszkańców, są tu najważniejsze. Subtelne, poetyckie kadry, chwytają szczególne chwile „tu i teraz”. Rejestrują zastaną rzeczywistość i przeistaczają się w narzędzie opowiadania.

Wystawa prezentowana w eSTeDe, wcześniej była pokazywana podczas I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, później z tajemniczymi fotografiami można się było zapoznać w „Galerii Małej” Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie a także w Gminnym Domu Kultury w Rogowie.

Ekspozycję w eSTeDe można oglądać do 12 marca. Wystawa est możliwa dzięki współpracy Centrum Kultury „Scena to dziwna” z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Wkrótce wystawa będzie dostępna w innych placówkach kulturalnych w naszym regionie.

Fotorelacja z wernisażu wystawy do obejrzenia tutaj