O sekretach pałacu w Zakrzewie na antenie Radia Gniezno!

O skarbach i sekretach pałacu w Zakrzewie koło Kłecka, które znalazły się w jego najnowszej książce pt. Tajemniczy Pałac Zakrzewo, a także o najważniejszych bohaterach tej książki Albinie Węsierskim i Wojciechu Chełmickim, Karol Soberski opowiadał dzisiaj na antenie Radia Gniezno.

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii, autor książek „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i najnowszej „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” był dzisiaj gościem Radia Gniezno, gdzie – w programie na żywo – opowiadał o skarbach i tajemnicach naszego regionu, które opisał w swoich trzech książkach.

– „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” to już trzecia moja książka wydana w ostatnich 10 miesiącach. Wcześniej, w listopadzie 2016 roku ukazała się jego debiutancka książka pt. „Skarb Dziedzica”, a w czerwcu 2017 r. kolejna książka pt. „Zapomniana zbrodnia” – mówi K. Soberski w audycji prowadzonej przez red. Jarosława Walerczaka.

Zanim słuchacze dowiedzieli się kilku ciekawostek związanych z książką „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, K. Soberski krótko opowiedział o dwóch pierwszych swoich pozycjach: „Skarb Dziedzica” i „Zapomniana zbrodnia”.

– Pałac w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych pałaców w Wielkopolsce. Po raz pierwszy ujrzałem go mając 8 lat. Przypadkowo. Mój Tata zabrał mnie na wycieczkę do Zakrzewa. I wjeżdżając na mostek na Małej Wełnie, dostrzegłem na wzgórzu „zamek” – jak wówczas pomyślałem. Wielki, niedostępny, tajemniczy a jednocześnie mający w sobie magię, romantyzm, wdzięk… Pałac był wówczas mocno zniszczonym obiektem, ale to pierwsze „spotkanie” utkwiło mi na długo w pamięci… – opowiada K. Soberski, pytany przez J. Walerczaka o powody dla których zainteresował się właśnie tym pałacem. – Po raz drugi ujrzałem pałac – już odnowiony i wyremontowany, piękny i zadbany – pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Jednak moja fascynacja tym XVIII-wiecznym zespołem pałacowo-parkowym na dobre zaczęła się w 2012 roku. Od tego czasu zgłębiam historię tego niezwykłego miejsca, jego dawnych właścicieli i mieszkańców, wydarzeń z nim związanych oraz tajemnic, które pałac skrywa – dodaje.

Dalej gość Radia Gniezno podkreśla, że zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie wybudowany w drugiej połowie XIX wieku, to jeden z najpiękniejszych pałaców w Wielkopolsce. Ale książka porusza również losy właścicieli tej rezydencji. – „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” to losy osób, które przewinęły się przez ten obiekt. Budowniczego pałacu, człowieka wielkiego formatu, dzisiaj praktycznie zapomnianego – hrabiego Albina Węsierskiego. Twórcę egzotycznego parku, francuskiego ogrodnika Augustyna Denizot. Ostatniego dziedzica majątku Zakrzewo, człowieka dzisiaj niedocenianego Stanisława Chełmickiego – dodaje K. Soberski.

– Książka przedstawia też losy pałacu w Zakrzewie w czasie II wojny światowej? – wskazuje J. Walerczak. – Tak, opisuję ten burzliwy czas okupacji, gdy w pałacu w Zakrzewie funkconował jeden z kilku, na terenie Kraju Warty, hitlerowskich ośrodków Lebensborn. Był to projekt Heinricha Himmlera w którym miały rodzić się wysokie, niebieskookie, jasnowłose i zdrowe „dzieci Hitlera” – przyznaje K. Soberski.

Na koniec audycji, wśród słuchaczy rozdane zostały dwa egzemplarze książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” z dedykacją autora. Jednak trafiła do pani Elżbiety z Popowa Ignacewa, a druga do pana Krzysztofa z Gniezna! Gratulujemy!

Osoby zainteresowane nabyciem książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” odsyłamy tutaj.

(as)