„Skarb Dziedzica” na antenie Radia Gniezno!

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii, autor książek „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” był dzisiaj gościem Radia Gniezno gdzie – w rozmowie z redaktorem Jarosławem Walerczakiem – opowiadał o swojej debiutanckiej książce „Skarb Dziedzica” oraz o planowanej na przyszły rok pozycji „Złoto Dziedzica”, która będzie opowiadała o dalszych losach bohaterów „Skarbu Dziedzica”.

Karol Soberski, właściciel i redaktor naczelny portali informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl oraz bloga skarbnicatajemnic.pl był gościem Radia Gniezno gdzie w programie na żywo opowiadał o swojej debiutanckiej książce pt. „Skarb Dziedzica”, która ukazała się dokładnie rok temu, w listopadzie 2016 roku.

– Popowo Ignacewo to mała wieś w gminie Mieleszyn, wieś do której zawsze z radością wracam… Miejscowość, gdzie na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, w pięknym i zadbanym wówczas XIX-wiecznym pałacu spędziłem najpiękniejsze lata dzieciństwa. Lata beztroskie, lata pełne śmiechu i zabawy, ale też lata gdy u boku mojego Dziadka śp. Franciszka Rubaszewskiego, jako kilkulatek poznawałem historię tej okolicy. Historię pałacu, parku, kościoła, czworaków… I to wówczas po raz pierwszy usłyszałem o Franciszku Saskowskim – człowieku, który w Popowie Ignacewie wybudował pałac i kościół. Historię do której po blisko trzydziestu latach powróciłem – mówi K. Soberski, pytany o powody napisania książki „Skarb Dziedzica”.

W trakcie audycji nie zabrakło informacji o głównym bohaterze książki „Skarb Dziedzica” – Franciszku Saskowskim, dziedzicu Popowa Ignacewa, o jego działalności i dokonaniach w latach 20. i 30. XX wieku. Była też mowa m.in. o Marianie Haberze, przedwojennym dziedzicu Kołdrąbia, który był znanym w Wielkopolsce kolekcjonerem dzieł sztuki, a swoje zbiory gromadził właśnie w pałacu w Kołdrąbiu. I był wielkim przyjacielem F. Saskowskiego z którym dokonał odkrycia jednej ze skrytek ze skarbami zakopanymi przez żołnierzy napoleońskich.

W audycji K. Soberski wspomniał również o planowanej na przyszły rok pozycji „Złoto Dziedzica”, która będzie opowiadała o dalszych losach bohaterów „Skarbu Dziedzica”. – Ta książka to efekt naszego wyjazdu w sierpniu tego roku na Pomorze Zachodnie, gdzie udało nam się spotkać z córką i wnukami Antoniego Saskowskiego, brata bohatera mojej książki Franciszka – zaznacza i dodaje, że „Złoto Dziedzica” ma się ukazać w kwietniu 2018 roku.

Na koniec audycji, wśród słuchaczy rozdane zostały książki „Skarb Dziedzica” i „Zapomniana zbrodnia” z dedykacją autora.

Osoby zainteresowane nabyciem książki „Skarb Dziedzica” odsyłamy tutaj.

(as)