O książkach, zagadkach historii i pamięci

Dużym zainteresowaniem mieszkańców Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, cieszyło się – na Świątecznym Targu Wiejskim – stoisko Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! Na stoisku można było nabyć książki o historii regionu, ale i porozmawiać o ciekawych tematach związanych z lokalnymi dziejami.

Nowością Świątecznego Targu Wiejskiego, który odbywał się 16 grudnia 2017 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” było stoisko Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Na stoisku można było kupić książki o historii Gniezna i okolic: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Największym zainteresowaniem cieszyła się pozycja „Zapomniana zbrodnia” opowiadająca o zagładzie fizycznie i umysłowo upośledzonych pacjentów szpitali psychiatrycznych, w tym eksterminacji chorych Zakładu Psychiatrycznego „Dziekanka”… „Zapomniana zbrodnia” to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców w Gnieźnie. Zbrodnię która pochłonęła kilka tysięcy osób. Eksterminacja psychicznie i nieuleczalnie chorych określona kryptonimem „T4” stanowiła preludium zbrodni o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania…

Oprócz tego, osoby który przyszły do stoiska Fundacji, przekazały nam niezwykłe informacje dotyczące regionalnej historii oraz obiecały dostarczyć nam archiwalne fotografie i dokumenty związane z historycznymi wydarzeniami rozgrywającymi się w Gnieźnie i okolicy.

Dodatkowo kilka osób zgłosiło swój akces do Fundacji! Miło nam będzie gościć w swoim gronie pasjonatów lokalnej historii!

Karol Soberski