„Zapomniana zbrodnia”

„Zapomniana zbrodnia” – w 2004 roku odkryłem „doły śmierci” w lasach nowaszyckich, gdzie w 1942 roku Niemcy pogrzebali 500 pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Od tego momentu cały czas szukam dalszych miejsc pogrzebania pomordowanych w czasie II wojny światowej pacjentów „Dziekanki” – oficjalnie jest mowa o ponad 3600 pacjentach, ale nieoficjalnie Niemcy mogli zamordować nawet 10 tysięcy pacjentów!

Dlaczego „Zapomniana zbrodnia”? Odpowiedź prosta: mimo, iż  od tej zbrodni popełnionej przez Niemców w latach II wojny minęło ponad 70 lat nikt się nie interesował losem pacjentów szpitala „Dziekanka”. Dlaczego tak się działo? Gdzie spoczęły ciała pozostałych pacjentów?

O tym wszystkim będzie mówiła właśnie moja książka. W tej pozycji przybliżę zarówno historię mordu popełnionego przez Niemców w czasie II wojny światowej na pacjentach „Dziekanki”, jak również wyniki moich poszukiwań, które zaprowadziły mnie do wspomnianych lasów nowaszyckich, ale też w inne miejsca naszego regionu. Okazuje się bowiem, że miejsca w których hitlerowcy grzebali pacjentów „Dziekanki” znajdują się, oprócz gminy Mieleszyn, w której zlokalizowałem dwa takie miejsca, także w gminach: Łubowo, Czerniejewo, Niechanowo, Kiszkowo, Kłecko, Września i w samym Gnieźnie.

W mojej książce przedstawiłem również wspomnienia pracowników „Dziekanki” i rodzin, które straciły w tym szpitalu w czasie ostatniej wojny swoich bliskich.

Książkę można kupić tutaj

Karol Soberski