„Tajny Zamek Czocha” zaprosił Karola Soberskiego!

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, a także prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” został zaproszony na dwudniowe spotkanie miłośników historii i badaczy tajemnic przeszłości, które 10 i 11 listopada odbędzie się w Zamku Czocha, jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Wygłosi tam prelekcję pt. „Franciszek Saskowski, skarb napoleoński i polskie Rennes-le-Château”, związaną z jego dwoma książkami „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”. K. Soberski jest jedynym przedstawicielem Wielkopolski zaproszonym na to jedno z najważniejszych w Polsce spotkań badaczy historii.

„Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy” – bo taką nazwę nosi tegoroczne spotkanie w Zamku Czocha, to coroczne spotkanie miłośników historii z pisarzami, dziennikarzami, badaczami tajemnic przeszłości czy poszukiwaczami skarbów. Jest to jedno z najważniejszych tego typu spotkań w Polsce.

Jak czytamy na stronie organizatorów: – Zamek Czocha od zawsze kojarzy się z piękną ale i tajemniczą warownią średniowieczną. W jego murach zostało odkryte wiele tajemnic i zapewne jeszcze wiele zostanie poznanych… Tajemnicze schowki… ,,schody donikąd”… tajne przejścia. Właśnie dla tych powodów zapraszamy wszystkich na ucztę tajemnic, sensacji, poszukiwań i odkryć już 10 i 11 listopada br. Wtedy to otworzą się przed każdym odwiedzającym naszą warownie – komnaty zamkowe z ich mrocznymi i intrygującymi tajemnicami. Znane Osobistości, warsztaty historyczne, bogate wystawy, wydawcy książek, rekonstruktorzy, wszystko to czekać będzie już od samych drzwi na spragnionych uczty tajemniczości. Nikt z zamkowych murów nie wyjdzie zawiedziony. Każdy z Was w komnatach tajemnic znajdzie coś dla siebie… A komnat tych będzie wiele… 10-11 listopad to dni, w których zamek Czocha zamieni się w oazę, dla ludzi spragnionych historii, mocnych wrażeń, licznych atrakcji.

Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. W ostatnich latach zasłynął wieloma odkryciami, ale był też areną, gdzie kręcono popularny serial „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Wcześniej we wnętrzach tej budowli rozgrywały się m.in. sceny polskiej komedii pt. „Gdzie jest generał?”.

Znakomici goście
„Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy” i o tych niekończących się historiach opowiedzą znane osobistości ze świata historii, tajemnic, skarbów, sensacji i odkryć… 10 i 11 listopada w spotkaniu w Zamku Czocha wezmą udział: Marek Grajek, Joanna Lamparska, Piotr Maszkowski, Piotr Temple, Krzysztof Czarny Krzyżanowski, Bartosz Rdułtowski, Marcel Korkuś, Karol Soberski, Andrzej Daczkowski, Daniel Nowak, Piotr Kałuża, Łukasz Orzeł Orlicki, Jacek Podemski, Bogdan Rosicki, Żaneta Ganuszewicz i Zdzisław Abramowicz.

„Franciszek Saskowski, skarb napoleoński i polskie Rennes-le-Château”
W tym wyjątkowym i zacnym gronie prelegentów znalaza się – jako jedyny z Wielkopolski – Karol Soberski z Gniezna, dziennikarz, eksplorator, autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, a także prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Organizatorzy tego dwudniowego spotkania zaprosili K. Soberskiego z wykładem pt. „Franciszek Saskowski, skarb napoleoński i polskie Rennes-le-Château” w którym mowa będzie o historii zawartej w dwóch książkach: „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”.

Podczas tego spotkania w Zamku Czocha prezentowana będzie także mini-ekspozycja związana z działalnością Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, a jej tytuł brzmi: „Tak pisze się historię!” – Podczas spotkania w Zamku Czocha, oprócz moich książek i działalności Fundacji, promować będzie także walory historyczno-turystyczne Gniezna i gmin powiatu gnieźnieńskiego. Czynimy tak zawsze podczas wyjazdów na różnego rodzaju konferencje czy festiwale historyczne w naszym kraju – podkreśla K. Soberski.

Warto podkreślić, że K. Soberski jest też zapraszany z wykładami na inne tego typu spotkania w Polsce m.in. na Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ czy spotkania z cyklu „Ciekawość świata” w Kcyni.

Czego można się spodziewać po tegorocznej imprezie „Tajny Zamek Czocha”?
– spotkanie z mistrzem świata w nurkowaniu wysokościowym, eksploratorem; poszukiwaczem, który brał udział w poszukiwaniu zaginionych ludzi, przedmiotów, historii. Wykład połączony z pokazem najnowocześniejszego sprzętu do nurkowania,
– wystawa sprzętu i odkrytych przedmiotów podczas prowadzenia działań poszukiwawczo-eksploracyjnych,
– koncert z muzyką do filmu na żywo – Zespół Czerwie
– wycieczka do najstarszej zawodowej elektrowni w Polsce,
– wystawa broni z okresu Bitwy o Lubań,
– wystawa broni radzieckiej z czasu II WŚ,
– wystawa z Godłem Polski na flagach przez wieki,
– wystawa mundurów polskich,
– wystawa średniowiecznego wyposażenia,
– scenki, krótkie rekonstrukcje,
– prelekcje,
– warsztaty dla dzieci,
– warsztaty kryminalistyczne,
– warsztaty dla dzieci i dorosłych, które zostaną przeprowadzone przez Muzeum Orła Białego (składanie i rozkładanie broni bojowej kbk-AK MS, kbk-AK, PK i wiele innej. Składanie broni na czas),
– wystawa broni z okresu I wojny światowej „Żołnierze odradzającego się WP i jego broń na przestrzeni 1918 roku i Bitwy o Warszawę”

Wszystkich miłośników tajemnic związanych z historią zapraszamy 10 i 11 listopada do Zamku Czocha. Program spotkania dostępny tutaj.

(as)