Członkowie Fundacji zgłębiali tajniki fotografii

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów fotografii reportażowej organizowanych przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. W warsztatach, które zakończą się w listopadzie, biorą udział tylko członkowie Fundacji. Zajęcia prowadzi jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce – Jerzy Andrzejewski, członek naszej Fundacji.

Miejscem warsztatów była Pracownia Fotograficzna Jerzego Andrzejewskiego. Podczas dzisiejszych zajęć, prowadzący J. Andrzejewski, skupił się głównie na omawianiu zdjęć reportażowych, które uczestnicy warsztatów mieli za zadanie przygotować w okresie od poprzednich zajęć (czyli od 27 lipca). Każdy z uczestników dostarczył po kilkadziesiąt prac wykonanych w trakcie różnych wydarzeń.

J. Andrzejewski omówił poszczególne zdjęcia, zwrócił uwagę na popełnione błędy, szczególnie w kadrowaniu. Nie zabrakło też porad, jak dany obraz można było wykonać inaczej, lepiej, atrakcyjniej. Była więc mowa o kadrowaniu tłumów, kadrowaniu zdjęć na których jest ruch np. woltyżerka, czy też kadrowaniu fotografii na których jest tylko jedna osoba. Prowadzący zwrócił też uwagę, na tzw. „zdjęcia tchórzowskie” i radził, jak ich nie wykonywać.

Na podstawie analizowanych fotografii, była też mowa o tym, jak nie wykonywać zdjęć „pod okno” czy też o zachowaniu ostrości podczas robienia fotografii. J. Andrzejewski zwrócił także uwagę na obiektywy, omówił je i podkreślił, by zawsze „wykonywać zdjęcia z wysokości obiektywu”.

Na zakończenie dzisiejszych warsztatów, każdy z uczestników otrzymał kolejne „zadanie domowe”, które zostanie podsumowane na zajęciach, 16 listopada.

Warsztaty prowadzi Jerzy Andrzejewski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. J. Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

(fh)

O poprzednich zajęciach:
Warsztaty fotografii reportażowej rozpoczęte