„Zdjęcia reportażowe mają pokazywać rzeczywistość”

Dzisiaj odbyły się ostatnie, podsumowujące zajęcia warsztatów fotografii reportażowej organizowanych przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, które rozpoczęły się w lipcu tego roku. W warsztatach brali udział tylko członkowie Fundacji, a prowadził je jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce – Jerzy Andrzejewski, członek naszej Fundacji.

– Pomysł zorganizowania warsztatów narodził się podczas jednego ze spotkań Fundacji, gdzie omawiając tegorocznej plany uznaliśmy, że mamy za mało osób, które mogą dokumentować poprzez fotografię, nasze przedsięwzięcia. Tych projektów zapowiada się kilkanaście, stąd potrzebujemy też odpowiednio przygotowane osoby, które mogłyby od strony fotograficznej uwieczniać realizowane przez nas pomysły – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Dzisiejszej zajęcia, jak wszystkie wcześniejsze, odbyły się w Pracowni Fotograficznej Jerzego Andrzejewskiego. Podczas dzisiejszych prowadzący J. Andrzejewski, omówił „zadanie domowe” uczestników warsztatów, czyli zdjęcia które mieli wykonać od poprzedniego spotkania. Były to fotografie m.in. z dożynek, wyjazdów w teren, uroczystości państwowych czy też Wszystkich Świętych.

Szczególnie zwrócił uwagę na wykonywanie nocnych zdjęć, które – jak podkreślił – nie należy wykonywać nocą, tylko na pograniczu dnia i nocy. Omówił najczęściej powtarzające się błędy w wykonywaniu tych fotografii, wskazał na kwestie kadrowania pewnych ujęć a także zaznaczył, że automatyka w aparacie fotograficznym to wspaniała sprawa, ale nie należy jej tak do końca wierzyć.

Jako, że warsztaty związane były z fotografią reportażową, J. Andrzejewski stwierdził: – Zdjęcia reportażowe mają pokazywać rzeczywistość, akcje, wydarzenie bez żadnych udziwnień.

Dodał też, że ważnym aspektem fotografii jest symetria, która jest ważna ze względów estetycznych.

Na zakończenie dzisiejszych warsztatów, uczestnicy podziękowali J. Andrzejewskiemu za niezwykle cenne wskazówki i za ogromną porcję wiedzy, przekazaną przez prowadzącego, wynikającą z jego ogromnego doświadczenia (fotografuje od 51 lat!). – Dzisiaj zakończyliśmy warsztaty. Dziękuję Jurkowi za ich profesjonalne poprowadzenie, a członkom Fundacji za udział w zajęciach. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbędzie się w grudniu podczas spotkania wszystkich członków Fundacji – dodaje K. Soberski.

Warsztaty, trwające od lipca, prowadził Jerzy Andrzejewski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. J. Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

(fh)

O poprzednich zajęciach:
Członkowie Fundacji zgłębiali tajniki fotografii
Warsztaty fotografii reportażowej rozpoczęte