Pierwszy w Wielkopolsce taki Festiwal!

Takiego Festiwalu jeszcze w Wielkopolsce nie było! W weekend, od 29 do 31 marca w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie koło Gniezna odbędzie się I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” organizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem.

– Pomysł Festiwalu narodził się podczas naszych wyjazdów na spotkania miłośników historii, skarbów i tajemnic czy to na Zamek Książ, czy do Zamku Czocha. Bywając tam od kilku lat zastanawialiśmy się, dlaczego podobnego przedsięwzięcia nie zorganizować u nas w Wielkopolsce, a konkretnie w powiecie gnieźnieńskim, gdzie mieszkamy i działamy – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca Festiwalu. – Zaczęliśmy szukać odpowiedniego, historycznie, miejsca na taką imprezę i mieliśmy kilka pomysłów na lokalizację Festiwalu. Ostatecznie nasz wybór padł na zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie – dodaje.

Jak podkreśla K. Soberski, I edycja Festiwalu to przede wszystkim wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci. – Zaproszenia do udziału w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie wysłaliśmy do wielu osób, znanych czy to z programów telewizyjnych czy z pierwszych stron gazet, zajmujących się promowaniem historii, czy też do znanych autorów książek o sekretach i skarbach kilku regionów Polski. Zaprosiliśmy też badaczy historii z naszego powiatu. Uznaliśmy, że w ten sposób jesteśmy w stanie przyciągnąć do Czerniejewa turystów i miłośników historii, którym przy tej okazji pokażemy walory historyczno-turystyczne naszego regionu – podkreśla K. Soberski. – Po to się bowiem organizuje różnego rodzaju festiwale, by przyciągały one do naszego regionu turystów z różnych stron Polski – dodaje.

Festiwal odbywać się będzie w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowy w Czerniejewie, jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Miejsce Festiwalu wybraliśmy nieprzypadkowo. Pałac w Czerniejewie jest bowiem pełen sekretów i skarbów. Dodatkowo Czerniejewo to miasto pełne historii, zagadek i… niepowtarzalnej atmosfery, którą tworzy m.in. 850-metrowa aleja prowadząca od pałacu do kościoła. Pałac w Czerniejewie zbudowany przez gen. Jana Lipskiego, wielkiego oboźnego koronnego za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, należał również do rodu Skórzewskich, jednego z najpotężniejszych polskich rodów (ich własnością był Łabiszyn i Lubostroń). Wokół pałacu w Czerniejewie narosło wiele sekretów o których będziemy opowiadać.

Wejściówka na Festiwal kosztować będzie 5 zł na dwa festiwalowe dni i będzie do kupienia w Punkcie Informacyjnym Festiwalu.

Na Festiwal składać się będzie 28 wykładów związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem i różnymi regionami Polski (Pomorze, Wielkopolska, Kujawsko-Pomorskie, Dolny Śląsk, Warmia i Mazury) i różnymi tematami (będą prelekcje o ciekawych postaciach, wydarzeniach, odkryciach, niezwykłych miejscach, itp.). Wykłady przewidziano 30 i 31 marca.

W gronie gości, którzy przyjadą znaleźli się znani i rozchwytywani w Polsce prelegenci, gwiazdy programów telewizyjnych, pisarze, odkrywcy, podróżnicy, m.in. Joanna Lamparska, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Krzysztof Krzyżanowski, Jerzy Janczukowicz, Łukasz Orlicki, Krzysztof Kaźmierczak, Robert Maziarz, Mariusz Borowiak, Michał Młotek i wielu innych.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest tutaj.

Dodatkowo w programie Festiwalu znajdą się targi książki historycznej i regionalnej, koncert pt. „Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie” (jest to projekt słowno-muzyczny związany z gwarą wielkopolską) oraz wystawy. Będą też stoiska promocyjne gmin i organizacji pozarządowych zajmujących się historią oraz turystyką. Dla dzieci natomiast zorganizowana zostanie sala bajek i zabaw.

Oprócz tego organizatorzy Festiwalu przewidzieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem pałacu w Czerniejewie (koszt: 10 zł – osoba dorosła, 5 zł – dziecko), jak i samego miasta Czerniejewa (bezpłatnie).

Więcej o Festiwalu, w tym szczegółowy, godzinowy program oraz sylwetki prelegentów, na stronie: fundacjahistoryczna.pl/festiwal

Udział w Festiwalu!

I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” jest skierowany do wszystkich osób kochających historię i turystykę, pasjonatów historii, regionalistów oraz miłośników historii.
Organizatorzy Festiwalu apelują, by osoby chcące uczestniczyć w I Festiwalu Historycznym Tajemnice Trzech Stuleci w pałacu w Czerniejewie zgłaszały swój udział na maila: festiwal@fundacjahistoryczna.pl

W mailu należy podać: ilość zgłaszanych osób (jeśli zgłasza się grupa osób), imię i nazwisko oraz miejscowość z której przyjeżdżacie oraz telefon do osoby kontaktowej. W mailu zwrotnym Organizatorzy podadzą listę hoteli (dla osób spoza regionu), gdzie będzie można wykupić miejsca noclegowe na czas Festiwalu.

Zgłaszanie się na Festiwal nie jest obowiązkowe, ale Organizatorzy proszą o to, by mieć orientację, ile osób chce przyjechać do pałacu w Czerniejewie.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących Festiwalu prosimy kontaktować się pod numerem telefonu: 515-980-504. Więcej o Festiwalu na stronie: fundacjahistoryczna.pl/festiwal

Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli: Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński, Tomasz Budasz, prezydenta Gniezna, Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo oraz Jolanta Goszczyńska, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

Natomiast patronat medialny objęły: TVP Historia, TVP 3 Poznań, TV Gniezno, Radio Poznań, Radio Gniezno, Radio Żnin, informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl, zdziennikaodkrywcy.pl, historykon.pl, Przemiany na Szlaku Piastowskim, Wiadomości Wrzesińskie, Głos Wągrowiecki, Nasz Głos Poznański oraz miesięcznik „Odkrywca”.

(as)