Przygotowania do Festiwalu nabierają przyspieszenia!

Już tylko 21 dni dzielą nas od I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w ostatni weekend marca odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. I dzisiaj w tym obiekcie odbyło się spotkanie grupy organizacyjnej Festiwalu wywodzącej się z Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, która przygotowuje to niezwykłe wydarzenie. Tym samym przygotowania do Festiwalu nabierają przyspieszenia!

Spotkanie, które miało na celu przybliżyć członkom Fundacji zaangażowanym w organizację Festiwalu (zabrakło kilku osób, które z różnych powodów nie mogły dzisiaj dojechać do Czerniejewa), rozpoczęło się od spotkania z Kingą Ciesielczyk, menadżerem pałacu. Wraz z panią Kingą zapoznaliśmy się z wnętrzami pałacu w których realizowane będą punkty programu.

Zwiedziliśmy oranżerię i jeden z bocznych korytarzy pałacu, gdzie zlokalizowane zostaną stoiska mini-targów książki historycznej i regionalnej, a także stoiska promocyjne oraz wystawa. Zajrzeliśmy też do znajdującej się niedaleko Sali Hrabiego – jednej z dwóch sal w której odbywać się prelekcje.

Następnie udaliśmy się do holu głównego, gdzie znajdować się będzie Punkt Informacyjny Festiwalu, a także – tuż obok – kawiarnia. Dalej poszliśmy do zobaczyć szatnie oraz salę bajek i zabaw dla dzieci.

W trakcie poznawania poszczególnych sal, spotkaliśmy się również z panem Marinem Kwiatkowskim i jego żoną Agnieszką, właścicielami pałacu.

Na koniec udaliśmy się na I piętro do Sali Balowej (odbędzie się w niej koncert w sobotę o godz. 20.30) oraz do Sali Belkowej w której odbywać się będą główne wykłady Festiwalu.

Po zapoznaniu się z pałacowymi salami, uczestnicy spotkania przeszliśmy do Restauracji Wozownia (znajdującej się na terenie zespołu pałacowo-parkowego) gdzie zasiedliśmy do rozmów i konkretnego podziału ról na Festiwalu. Tę część spotkania poprowadził Karol Soberski, prezes zarządu Fundacji Historycznej, pomysłodawca Festiwalu wraz z wiceprezesem Arkadiuszem Gacą.

W trakcie dyskusji wyznaczone zostały osoby, które będą pracować w Punkcie Informacyjny, jak również na stoisku promocyjnym Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Wybrane zostały także osoby do moderowania prelekcji na dużej sali (Sala Belkowa) i małej sali (Sala Hrabiego). Podczas rozmowy wyznaczono również osoby odpowiedzialne za kwestie porządkowe w pałacu i inne sprawy organizacyjne.

Spotkanie zakończyło się po blisko trzech godzinach jednym wnioskiem: przygotowania do Festiwalu są dopięte na ostatni guzik! Teraz pozostaje nam tylko cierpliwie czekać na 29 marca, kiedy to do pałacu przyjadą prelegenci i na dobre rozpocznie się I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”!

Udział w Festiwalu!
I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” jest skierowany do wszystkich osób kochających historię, pasjonatów historii i turystów, regionalistów oraz miłośników historii.

Wejściówka na Festiwal: 5 zł na dwa festiwalowe dni!

Organizatorzy Festiwalu apelują, by osoby chcące uczestniczyć w I Festiwalu Historycznym Tajemnice Trzech Stuleci w pałacu w Czerniejewie zgłaszały swój udział na maila: festiwal@fundacjahistoryczna.pl

W mailu należy podać: ilość zgłaszanych osób (jeśli zgłasza się grupa osób), imię i nazwisko oraz miejscowość z której przyjeżdżacie oraz telefon do osoby kontaktowej. W mailu zwrotnym Organizatorzy podadzą listę hoteli (dla osób spoza regionu), gdzie będzie można wykupić miejsca noclegowe na czas Festiwalu.

Zgłaszanie się na Festiwal nie jest obowiązkowe, ale Organizatorzy proszą o to, by mieć orientację, ile osób chce przyjechać do pałacu w Czerniejewie.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących Festiwalu prosimy kontaktować się pod numerem telefonu: 515-980-504. Więcej o Festiwalu na stronie: fundacjahistoryczna.pl/festiwal

Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli: Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński, Tomasz Budasz, prezydenta Gniezna, Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo oraz Jolanta Goszczyńska, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

Natomiast patronat medialny objęły: TVP Historia, TVP 3 Poznań, TV Gniezno, Radio Poznań, Radio Gniezno, Radio Żnin, informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl, zdziennikaodkrywcy.pl, historykon.pl, Przemiany na Szlaku Piastowskim, Wiadomości Wrzesińskie, Głos Wągrowiecki, Nasz Głos Poznański oraz miesięcznik „Odkrywca”.

(as)