Stało się! Festiwal Historyczny zainaugurowany!

Stało się! Dzisiaj do godz. 18.00 w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie zameldowała się większość prelegentów uczestniczących w rozpoczynającym się w sobotę I Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”. Piątek był wprawdzie dniem zamkniętym dla prelegentów, ale można już stwierdzić, że rozpoczęło się wielkie święto historii!

Po oficjalnym powitaniu prelegentów przez Karola Soberskiego, pomysłodawcę i organizatora Festiwalu, a zarazem prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, wszyscy – wraz z przewodnikiem – ruszyli zwiedzać miasto Czerniejewo.

Po drodze zatrzymali się na kolacji w Restauracji Wielkopolskiej, gdzie prelegentów powitał Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński, Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo oraz Jan Kulpiński, przewodniczący Rady Miasta i Gminy. Po kolacji, wszyscy przeszli do kościoła, gdzie – dzięki życzliwości proboszcza – mogli poznać historię świątyni, jak i zejść do sporadycznie otwieranych krypt, gdzie spoczywa gen. Józef Lipski, budowniczy pałacu w Czerniejewie.

Kolejnym punktem, było nocne zwiedzanie Czerniejewa, po którym – po powrocie do pałacu – prelegenci zapoznali się z historią rezydencji oraz ją zwiedzili.

W sobotę o godz. 9.45 oficjalne otwarcie Festiwalu, po którym przyjdzie czas na „maraton” wykładów.

(as)