O historii, zabytkach, Festiwalu i szerokiej współpracy

O przyszłorocznym II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” i potencjalnych prelegentach oraz oprawie Festiwalu, współpracy na płaszczyźnie eksploratorsko-historycznej oraz o zmianach w prawie dotyczących środowiska poszukiwaczy, jak również o integracji organizacji zajmujących szeroko pojętą działalnością na polu historycznym, rozmawiali przez dwa dni w pałacu w Czerniejewie Karol Soberski oraz znani z programów telewizyjnych: Jacek Podemski i Robert Kmieć.

Na zaproszenie Marina Kwiatkowskiego, zarządzającego pałacem w Czerniejewie i Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (dziennikarza, pisarza i niezależnego badacz lokalnej historii, który od 15 lat tropi i wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. K. Soberski jest też pomysłodawcą i dyrektorem I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie) do czerniejewskiej rezydencji przyjechali znani z telewizyjnych ekranów dwaj miłośnicy historii i eksploratorzy:

Robert Kmieć, z wykształcenia geofizyk, biegły sądowy kryminalistyki, właściciel firmy GPRsystem. Od ponad ponad 27 lat zajmuje się pomiarami geofizycznymi. Od 40 lat oddany pasji eksploracyjnej, szczególnie interesuje się nowymi technologiami geofizycznymi mającymi zastosowanie w archeologii i geologii. Twórca Fundacji „Było nie minęło” – Adama Sikorskiego oraz Stowarzyszenia Narodowa Agencja Poszukiwawcza – NAP. W latach 2005 – 2017 współpracował przy realizacji programów historycznych m.in „Było nie minęło” (TVP), „Skarby III Rzeszy” (Polsat). Przez wiele lat współpracował z instytucjami takimi jak: Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Muzeum WP, Muzeum AK oraz wieloma innymi muzeami na terenie kraju.

Jacek Podemski, dziennikarz, przewodnik, miłośnik fortyfikacji, prowadzący program „Wstęp Wzbroniony” w TVN Turbo oraz współprowadzący program „Poszukiwacze zaginionej prawdy” na antenie kanału HISTORY oraz eksplorator, od wielu lat zajmujący się tajemnicami Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Wystąpił też w roli przewodnika w dwóch filmach TVN Turbo poświęconych Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia: „Czarnobyl. Wstęp wzbroniony” (2015 r.) i „Powrót do Czarnobyla” (2017 r.). Filmy są opowieściami świadków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu i osobom, które zostały oddelegowane do usuwania skutków awarii w elektrowni jądrowej.

Pierwszy dzień, czyli poniedziałkowy wieczór był okazją, by uczestnicy spotkania poznali historię i wnętrza czerniejewskiej rezydencji. Mogli m.in. zobaczyć kolekcję powozów i pałacowe piwnice.

Wtorek, to dwie sesje – przedpołudniowa i popołudniowa – rozmów w trakcie których K. Soberski, R. Kmieć, J. Podemski i M. Kwiatkowski dyskutowali o przyszłorocznym II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” i potencjalnych prelegentach oraz oprawie Festiwalu.

Z kolei już bez udziału M. Kwiatkowskiego, poruszane były tematy współpracy na płaszczyźnie eksploratorsko-historycznej oraz mówiono o zmianach w prawie dotyczących środowiska poszukiwaczy.

Natomiast dzisiejsze przedpołudnie, to czas na podsumowanie spotkania i ustalania planów na przyszłość. Nie mogło też zabraknąć pamiątkowych fotografii.

W niektórych punktach programu brały też udział: pani Agnieszka, żona M. Kwiatkowskiego, Aleksandra Soberska, członek Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz żona Roberta – Katarzyna.

– Nasze dwudniowe spotkanie było bardzo owocne. Narodziło się kilka niezwykłych pomysłów związanych z Festiwalem Historycznym, szczególnie pod kątem prelegentów których chcemy zaprosić, czy też oprawy medialnej. Pojawiły się również plany co do działań na polu eksploratorsko-historycznym. Pierwsze takie nasze działanie to wyjazd członków mojej Fundacji Historycznej oraz osób niezrzeszonych do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, gdzie będziemy zwiedzać, w większości niedostępne dla turystów, podziemia i w sumie, pod przewodnictwem Jacka Podemskiego, przejdziemy blisko 17 km pod ziemią – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Wspomniany wyjazd odbędzie się 25 i 26 maja.

O kolejnych wspólnych działaniach poinformujemy wkrótce.

(as)