Gwiazdy telewizji gościły w pałacu w Czerniejewie

Dzisiaj do pałacu w Czerniejewie zawitały dwie telewizyjne gwiazdy programów historycznych (m.in. kanałów TVN i History), które będą także prelegentami przyszłorocznego II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”: Jacek Podemski i Piotr Maszkowski. Celem ich wizyty było poznanie planów II edycji Festiwalu, jak również otrzymanie autorskich egzemplarzy książki „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” autorstwa Karol Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Dzisiaj w godzinach południowych do pałacu w Czerniejewie zawitały dwie telewizyjne gwiazdy: Jacek Podemski – dziennikarz, przewodnik, miłośnik fortyfikacji, prowadzący program „Wstęp Wzbroniony” w TVN Turbo oraz współprowadzący program „Poszukiwacze zaginionej prawdy” na antenie kanału History oraz eksplorator, od wielu lat zajmujący się tajemnicami Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Wystąpił też w roli przewodnika w dwóch filmach TVN Turbo poświęconych Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia: „Czarnobyl. Wstęp wzbroniony” (2015 r.) i „Powrót do Czarnobyla” (2017 r.). Filmy są opowieściami świadków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu i osobom, które zostały oddelegowane do usuwania skutków awarii w elektrowni jądrowej. W najbliższym czasie premierę będzie miał natomiast film o katastrofie Elektrowni Atomowej Fukushima w Japonii; Piotr Maszkowski – historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów. Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od roku wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe.

Obaj będą prelegentami podczas II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się właśnie w pałacu w Czerniejewie (Jacek Podemski był prelegentem także podczas tegorocznego Festiwalu).

W pałacu Jacek i Piotr spotkali się z Agnieszką Kwiatkowską, reprezentująca GTS Holding (firmę zarządzającą zespołem pałacowo-parkowym) oraz Aleksandrą Soberską, członkiem Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, organizatora Festiwalu Historycznego.

Pierwszym celem ich wizyty było poznanie planów II edycji Festiwalu o czym rozmawiali z A. Soberską. Przy tej okazji Jacek Podemski pokazał Piotrowi Maszkowskiemu miejsce gdzie odbywa się Festiwal Historyczny, a A. Soberska oprowadziła ich po pałacu i opowiedziała o historii tej rezydencji.

Natomiast drugim celem ich przyjazdu była chęć otrzymanie autorskich egzemplarzy książki „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (premiera tej publikacji odbyła się 28 września właśnie w pałacu w Czerniejewie) autorstwa Karol Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz pomysłodawcy i głównego organizatora Festiwalu Historycznego. K. Soberski ze względu na zły stan zdrowia nie był dzisiaj obecny w Czerniejewie.

Po kilkugodzinnym pobycie, ciekawych rozmowach, obejrzeniu wnętrz czerniejewskiej rezydencji i zjedzeniu smacznego obiadu w Restauracji Wozownia, goście opuścili mury zespołu pałacowo-parkowego i udali się do Wrocławia.

(fh)