O II Festiwalu Historycznym na antenie Radia Żnin!

Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, twórca Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, a także dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii i autor książek o historii Wielkopolski, Kujaw oraz Pałuk był dzisiaj gościem popołudniowej – o godz. 16.20 – audycji Radia Żnin. Głównym tematem, który poruszono podczas rozmowy był II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. I będzie to największe takie wydarzenie w Polsce!

W rozmowie z Karolem Soberskim, którą prowadziła red. Anna Jarecka tematem głównym był II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. – Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski, ale też Kujaw i Pałuk, bo te regiony się przenikają, poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVII, XIX i XX wiekiem. W trakcie II edycji Festiwalu odbywać to się będzie przede wszystkim poprzez wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci. Poprzez Festiwal chcemy też promować regionalne dziedzictwo kulturowe – mówi K. Soberski.

Dalej K. Soberski zaprosił wszystkich słuchaczy na drugą edycję Festiwalu, która odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 roku, także w XVIII-wiecznym pałacu w Czerniejewie. – Festiwal, który odbędzie się za nieco ponad 30 dni zapowiada się jeszcze ciekawej niż pierwsza edycja. Będzie więcej wykładów, panele dyskusyjne i kilka unikatowych wystaw. Wszystkich miłośników historii zapraszam, szczególnie z województwa kujawsko-pomorskiego z którego na Festiwalu będzie aż 4 prelegentów: Krzysztof Drozdowski z Bydgoszczy, Marcin Perliński z Brodnicy, Paweł Becker z Wąbrzeźna oraz Damian Rybak ze Strzelna – podkreśla K. Soberski i odsyła na stronę www.fundacjahistoryczna.pl gdzie w zakładce Festiwal znajdują się wszystkie informacje o Festiwalu.

Festiwal odbywać się będzie w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowy w Czerniejewie, jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. – Wejściówka na Festiwal kosztować będzie 35 zł na trzy festiwalowe dni i będzie do kupienia w Punkcie Informacyjnym Festiwalu. Chyba, że ktoś kupi wejściówkę przez internet, wówczas zapłaci 30 zł i otrzyma gadżet-niespodziankę, ale musi to uczynić do 16 marca dodaje K. Soberski.

Red. Anna Jarecka powróciła jeszcze do imprez towarzyszących prelekcją. – Oprócz 34 prelekcji, odbędą się Targi Książki Historycznej i Regionalnej oraz Kiermasz Historyczny. Będzie też największa na świecie wystawa guzików napoleońskich i artefaktów z tej epoki, a także największa w Polsce wystawa fotograficzna pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego. Nie zabraknie wystawa aut, karet, dorożek i sań z II połowy XIX wieku i I połowy XX wieku. Nowością będzie również wystawa malarska prezentująca portrety najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw. Podobnie jak w roku ubiegłym będzie także Sala Zabaw i Gier dla dzieci – dodaje K. Soberski.

Więcej o Festiwalu, w tym szczegółowy, godzinowy program oraz sylwetki prelegentów, na stronie: www.fundacjahistoryczna.pl/festiwal

Radio Żnin jest jednym z patronów medialnych II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”

Na koniec audycji K. Soberski zaprosił radiosłuchaczy na dwa najbliższe spotkania autorskie w trakcie których opowie o swoich książkach („Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica” i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”): w poniedziałek, 24 lutego o godz. 17.00 w świetlicy w Wyrobkach koło Mogilna, a we wtorek, 3 marca o godz. 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie.

Jak tylko nagranie rozmowy będzie dostępne – podamy tutaj link.

(fh)